Zegarek automatyczny to taki, który posiada mechanizm ze specjalnym naciągiem. Takiego urządzenia nie trzeba nakręcać, ponieważ podczas noszenia na ręku proces ten odbywa się samoistnie. Ruchy nadgarstka oraz system kółek doprowadzają do naciągnięcia sprężyny poprzez ciężarek w formie półkola, dzięki czemu użytkownik wyręczany jest z nakręcania ręcznego. Zegarek automatyczny może się jednak zatrzymać w wyniku nienoszenia. Wówczas zanim zostanie nałożony na rękę ponownie, należy kilkukrotnie pokręcić koronką. Warto pamiętać, że zegarek automatyczny nie powinien być nakręcany bezpośrednio na ręku.

Nieustanny ruch

Mechanizm zegarka automatycznego składa się z różnych, ściśle od siebie zależnych części. Większość tych elementów może wykonywać swoją pracę jedynie w ciągłym ruchu, dlatego muszą być one nasmarowane odpowiednimi smarami oraz oliwą. Gdy mechanizm zegarka automatycznego nie pracuje, substancje te mogą po pewnym czasie stracić swoje właściwości lub nadmiernie zgęstnieć. Nierzadko prowadzi to do niepożądanych zachowań zegarka, objawiających się na przykład nieprawidłowo odmierzanym czasem. W takiej sytuacji konieczne jest oddanie produktu do autoryzowanego serwisu, w którym pracują zegarmistrzowie dysponujący wymaganymi uprawnieniami oraz niezbędnymi urządzeniami regulacyjnymi.

Rezerwa chodu zegarka mechanicznego

Zegarki mechaniczne wyposażone w naciąg automatyczny posiadają ustaloną rezerwę chodu, określaną bezpośrednio przez producenta. W przypadku większości mechanizmów wynosi ona 36 godzin, jednak wynik ten określany jest przy całkowitym naciągnięciu sprężyny w warunkach laboratoryjnych. Podczas codziennego użytkowania, rezerwa chodu pozostaje kwestią indywidualną i zależy od poziomu aktywności użytkownika oraz sposobu noszenia zegarka. Na przykład w przypadku pracy siedzącej, ruchów nadgarstka jest niedużo. W takiej sytuacji system naciągu automatycznego może nakręcić zegarek w niższym stopniu, niż ma to miejsce w przypadku osób wykonujących bardziej aktywną pracę.

Tolerancja dokładności chodu

Dokładność chodu nie jest stałym parametrem, ponieważ zależy od wielu różnych czynników zewnętrznych. Dotyczy to zarówno aktualnej temperatury, jak i częstotliwości noszenia zegarka czy jego pozycji. Nie bez wpływu na dokładność chodu pozostaje również otoczenie, w jakim porusza się lub przebywa właściciel zegarka. Lodówka, głośniki lub inne źródła pola magnetycznego mogą zakłócać pracę mechanizmu. Naciąg automatyczny ma zazwyczaj tolerancję dokładności chodu w przybliżeniu od -6 do +14 sekund w ciągu doby.

Konserwacja automatycznego zegarka

Zegarek automatyczny wymaga regularnej konserwacji, podobnie jak samochody lub inne urządzenia mechaniczne. Może się tym zająć zegarmistrz dysponujący odpowiednimi uprawnieniami. Proces konserwacji zegarka mechanicznego z naciągiem automatycznym opiera się na jego rozebraniu, a także usunięciu zużytych smarów oraz oliwy w poszczególnych obszarach. Następnie wszystkie części z osobna smarowane są na nowo, po czym zegarek jest ponownie składany.

Dziękujemy portalowi Zegarmistrz.com za współpracę merytoryczną.