Praca zawodowa może stać się źródłem niegasnącej satysfakcji, trzeba tylko starannie wybrać i zaplanować, co chce się w życiu robić. Dobrze pokierowana ścieżka kariery może zaowocować zadowoleniem, jak również osiągnięciem dobrych warunków materialnych. Jednak nie wszyscy dobrze czują się, pracując pod czyimiś skrzydłami. Część osób woli pracować na własny rachunek i być samemu sobie sterem. Dla takich ludzi optymalnym wyjściem może okazać się otwarcie własnej działalności gospodarczej i podjęcie próby pracy na własny rachunek.

Nie każdy dobrze czuje się, spędzając osiem godzin za biurkiem i słuchając poleceń przełożonego. Osoby ambitne, które samych siebie widzą w roli szefa, marzą, by kiedyś otworzyć swój własny biznes. Jeśli są zdeterminowane i zdecydowane, nic nie stoi na przeszkodzie, by ich plan miał się nie powieść. Oczywiście prowadzenie własnego przedsiębiorstwa nie jest przysłowiową „bułką z masłem”, ale wszystkiego można się nauczyć. A za prowadzeniem własnego biznesu przemawia wiele korzyści.

Pierwszą z nich jest poczucie niezależności. Osoba, która zdecyduje się otworzyć swój własny biznes jest uzależniona od siebie. Nie musi już codziennie zjawiać się w biurze, by przyjmować polecenia od kogoś innego, teraz sama jest sobie szefem i o wszystkim decyduje. Oczywiście poczucie niezależności wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością. Nowo nabyty biznesmen jest odpowiedzialny za swój interes, jak również za zatrudnionych pracowników.

Kolejnym atutem pracy na własny rachunek są nieograniczone godziny pracy. Większość osób, które pracują na etacie wie, jak często ciężko jest coś załatwić. Pracując w porze urzędowania większości polskich urzędów, jak również i gabinetów lekarskich, często trzeba brać dzień urlopu, by załatwić ważne dla siebie sprawy. Prowadząc własną firmę, można dostosować godziny pracy do niezbędnych załatwień, choćby tak prozaicznych, jak odwożenie dzieci do szkoły czy przedszkola.

Nie bez znaczenia jest także kwestia dochodów. W przypadku pracy na etacie pracownik otrzymuje stałą pensję, która często przez długi czas nie ulega podniesieniu. W przypadku pracy na własny rachunek, dochody są uzależnione od własnego zaangażowania, więc jeśli przedsiębiorca nie boi się pracy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że poczuje się usatysfakcjonowany pod względem finansowym. A jeśli dodatkowo firmę uda się rozwijać, potęgując zyski, stanie się to dodatkowym źródłem satysfakcji.

W przypadku własnego biznesu nie trzeba się również bać zwolnienia. Niestabilność rynku pracy sprawia, że nikt nie jest pewny swojego stanowiska. Będąc samym sobie szefem, gwarantuje się samemu sobie miejsce pracy. Nawet jeśli firma będzie niewielka czy nawet jednoosobowa, dla szefa zawsze znajdzie się zajęcie.

Analitycy biznesu są zgodni, że założenie własnej firmy jeszcze nigdy nie było takie proste. Pomocną dłoń do początkującego przedsiębiorcy wyciągają oferujące kredyty banki i instytucje świadczące dotacje. Nie brakuje również doradców inwestycyjnych i zawodowych, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem.

Źródło: Dlaczego boimy się zakładać własne biznesy?