Świat nieustannie się zmienia. Wymusza to powstawanie nie tylko nowych dóbr, ale również form pracy. Nie tak całkiem dawno na polskim rynku zatrudnienia pojawiła się tak zwana telepraca, czyli praca nie w siedzibie firmy, a we własnym domu. Staje się ona coraz bardziej popularna, zyskując z dnia na dzień kolejnych zwolenników. Czy jednak faktycznie warta jest uwagi? Poznajmy nie tylko jej zalety, ale również wady.

Zalety pracy w domu
Praca w domu to przede wszystkim ogromna niezależność. Nie trzeba codziennie wstawać bardzo rano, aby zdążyć dojechać do biura. Zaleta ta wysuwa się na pierwszy plan zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy niejednokrotnie nasze ulice stają się nieprzejezdne. Osoby pracują w domu nie muszą wtedy zastanawiać się, jak dotrą do swojego miejsca zatrudnienia. Nie trzeba również tracić swojemu urlopu na usprawiedliwienie nieobecności, które związane są z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Praca w domu pozwala pogodzić obowiązki domowe z aktywnością zawodową. Nikt nie kontroluje tego, czy nieustannie pracujemy. W związku z tym w czasie godzin pracy możemy zrobić zakupy, posprzątać czy ugotować obiad. Okazuje się to bardzo atrakcyjne zwłaszcza dla świeżo upieczonych mam, które nie muszą zostawiać swoje malucha z opiekunką. Jednocześnie nie rezygnują z zatrudnienia.

Praca w domu to możliwość płynnego gospodarowania swoim czasem. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy wykonać dane zadania w ciągu dnia, bez trudu możemy zająć się tym wieczorem lub w nocy.

Wady pracy w domu
Praca w domu sprawdzi się jedynie w przypadku osób zdyscyplinowanych i mających wysoką motywację. Pracując w domu, nieustannie narażamy się na pokusy, które mogą utrudnić nam wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Goście, ochota wyjścia na zakupy czy po prostu poobiedniej drzemki skutecznie mogą popsuć nam szyki. Jeżeli nie mamy dość silnej woli, z pewnością szybko „zawalimy” jakiś ważny projekt.

Pracując w domu, nie będziemy stykać się z ludźmi. O ile w przypadku osób introwertywnych nie ma to większego znaczenia, o tyle dla ekstrawertyków może to stać się poważnym problemem. Nie poznajemy nowych osób, nie ćwiczymy umiejętności pracy w zespole. Zamykamy się w swoich czterech ścianach.

Praca w domu to na ogół ograniczone formy zajęć. O rozwój w takim wypadku zazwyczaj bardzo trudno. Osoby, którym zależy jedynie na comiesięcznym przelewie na konto z pewnością nie będą narzekać. Ci jednak, którzy chcą iść do przodu i coś ważnego w życiu osiągnąć mogą mieć z taką sytuacją duży problem.

Podsumowanie
Praca w domu posiada nie tylko zalety, ale także wady. Nie należy jednak uwypuklać którychś z nich. Decyzja o takiej formie zatrudnienia z całą pewnością powinna być naszą sprawą indywidualną. Zawsze można ją również potraktować jako stan tymczasowy, który pozwoli nam zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, a następnie pójście dalej. Nie trzeba więc od razu odrzucać takiej propozycji pracy. Być może bowiem okaże się, że jest to całkiem ciekawe zajęcie, które nie tak szybko się nam znudzi.