Man looking at a computer screen, thinking about the job at hand

Zaleta ubezpieczenia zdrowotnego jako dodatkowego benefitu pracowniczego kojarzy się z amerykańskimi filmami. Wydawałoby się, że w Polsce, dzięki bezpłatnemu systemowi opieki, takie dodatkowe pakiety nie mają racji bytu. Nic bardziej mylnego…
Długie kolejki do specjalistów oraz wysokie koszty wizyt prywatnych sprawiają, że pakiety kupowane przez pracodawców są coraz częściej bardzo pożądanym przez pracowników dodatkiem do pensji. Jednocześnie, są jednymi z częściej wybieranych przez samych pracodawców.
Przeprowadzone badania wykazały, że prawie1/3 zatrudnionych na etacie Polaków może liczyć na taki dodatek od pracodawców. Jednocześnie ponad 40% Polaków uważa, że jest to najbardziej pożądany benefit.
Prywatne usługi medyczne zyskały na popularności głównie z powodu źle funkcjonującej publicznej służby zdrowia. Przychodnie i kliniki oferujące tego typu usługi oferują zwykle kilka pakietów, różniących się ceną oraz zakresem świadczeń. Najtańszy abonament pokrywa zwykle koszty opieki podstawowej: dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, opiekę pediatryczną dla dzieci pracownika, usługi pielęgniarskie. Kolejne pakiety są znacznie rozbudowane i uwzględniają nawet opiekę stomatologiczną czy dostęp do lekarzy specjalistów czy usług stomatologicznych. W zależności od firmy, ceny pakietów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Chociaż benefity, takie jak: opieka medyczna, karta multisport czy bony zakupowe, są ważne, przy negocjowaniu warunków współpracy Polacy na pierwszym miejscu nadal stawiają wynagrodzenie podstawowe. Zdaniem specjalistów, to właściwe podejście do sprawy.