badania techniczne

Będąc właścicielem samochodu, trzeba pamiętać, że co jakiś czas musimy wykonać przegląd auta, aby mógł się on poruszać po drogach. W czasie przeglądu jest sprawdzany stan techniczny pojazdu oraz wszystkie układy w samochodzie, które decydują o naszym bezpieczeństwie w czasie jazdy. Za brak badań technicznych możemy dostać spory mandat, a także narazić się w razie wypadku na problemy z wypłatą od ubezpieczyciela, ponieważ według towarzystwa ubezpieczeń pojazd nie powinien się poruszać bez ważnego przeglądu.

W jakich odstępach czasu trzeba przeprowadzać badanie techniczne?

W tej chwili, kiedy mamy samochód, to najczęściej trzeba z nim się udać na badanie techniczne raz na rok. Wiadomo, że w niektórych przypadkach diagnosta może nie podbić przeglądu technicznego lub będzie on wykonany na krótszy czas. Zawsze datę następnego badania technicznego pojazdu mamy w dowodzie rejestracyjnym, a też często w tej chwili stacje diagnostyczne przysyłają powiadomienie o tym, że zbliża się termin kontroli stanu pojazdu. Dlatego, kiedy zbliża się ta data, to warto wybrać się na badanie techniczne w Białymstoku, bo w przeciwnym razie za brak ważnego przeglądu grozi nam mandat, ale też będzie mnóstwo problemów z ubezpieczycielem, kiedy dojdzie do zdarzenia na drodze z naszym samochodem bez badań technicznych. Tak samo trzeba przeprowadzać regularne badania techniczne pojazdów ciężarowych, motocykli i skuterów. W przypadku skuterów standardowa ważność badania technicznego to 2 lata, co powoduje, że nie trzeba z nim jeździć na przegląd co roku. Auta, które wyjeżdżają z salonu, przechodzą kontrolę po trzech latach, a drugie badanie techniczne odbywa się po 2 latach użytkowania samochodu.

Jakie konsekwencje grożą za jazdę bez przeglądu pojazdu?

Tak naprawdę taki pojazd, który nie ma aktualnych badań technicznych, nie powinien znaleźć się na drodze, bo według przepisów nie jest to uprawnione. Za kierowanie takim autem można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł, ale też może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny. Otrzymamy go dopiero w momencie, gdy nasz samochód przejdzie przegląd i uzyska on wynik badania pozytywny. Jeżeli auto nie będzie stwarzało zagrożenia bezpieczeństwa na drodze, to właściciel pojazdu ma 7 dni na wykonanie badania technicznego. Przez ten tydzień może on korzystać z samochodu, dzięki wystawionemu zaświadczeniu przez policjanta, który dokonał kontroli drogowej.

Kiedy jednak policjant stwierdziłby, że samochód stanowi poważne zagrożenie, to może on zatrzymać dowód rejestracyjny i wezwie lawetę, która odholuje pojazd w bezpieczne miejsce. Można też mieć spore problemy z ubezpieczycielem, ponieważ w przypadku, gdy będziemy uczestniczyli w wypadku lub kolizji, to firma ubezpieczeniowa może stwierdzić, że auto nie było sprawne w czasie wypadku, co może spowodować, że odszkodowanie zostanie znacząco pomniejszone. Dlatego należy dbać o ten aspekt i pamiętać, żeby w danym terminie wykonać badanie techniczne – Białystok, dzięki któremu nie będzie tylu problemów oraz straty dodatkowych pieniędzy w razie nieprzyjaznych okoliczności.