Istotą techniki haftu diamentowego jest tworzenie różnorodnych kompozycji za pomocą małych kryształowych kamyczków. Pomimo tego, że ten rodzaj mozaiki nazywa się haftem, nie są tu potrzebne ani igły, ani nici. Co więcej, diamentów również nie używa się w tej technice, a nazwa narodziła się z powodu blasku, który charakteryzuje kryształki. Nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jakie narzędzia są potrzebne? A może wahasz się nad wyborem płótna? Oto wskazówki krok po kroku jak zrobić haft diamentowy.

Jak się robi haft diamentowy? – wstępne wymagania

Zanim przedstawimy zalecenia i wskazówki dotyczące wykonania pierwszego haftu, należy wpierw zapoznać się z tym, jakie narzędzia będą niezbędne w całym procesie. Mozaika diamentowa obrazy i inne narzędzia dostarcza w pełnym, gotowym do użycia zestawie. Rzeczywiście, zamawiając obraz, otrzymujemy wszystkie materiały związane z jego wykonaniem, a mianowicie:

 • Długopis do klejenia diamencików;
 • Klej służący do wyklejania diamentów;
 • Kryształki posortowane kolorami, potrzebne do wykonania obrazu;
 • Płótno.

Oczywiście, wszystkie powyższe elementy można zakupić indywidualnie, choć większość haftów będzie zawierała już ówcześnie przygotowany zestaw. Zatem, jak przygotować się do pierwszego haftu?

Mozaika z diamentów – dostosuj swoje otoczenie i zaplanuj czas

Aspekt, który niektórym osobom może wydawać się banalny, ale nie zawsze jest odpowiednio realizowany. Organizacja własnej przestrzeni jest niezwykle ważnym punktem w całym procesie tworzenia haftu diamentowego.

Rzeczywiście, w zależności od wybranego płótna, niezbędny będzie określony obszar roboczy. Przede wszystkim potrzeba prostego i płaskiego wspornika, aby ułatwić instalację cyrkonii i sprawić, by dobrze przylegały do obrazu.

Tutaj również należy się skupić na ważnym i niedocenianym aspekcie, czyli własnym czasie. Mozaika diamentowa powinna być wykonana bezpośrednio po przygotowaniu wszystkich materiałów i ruszeniu z wyklejaniem. Jeśli płótno będzie zbyt długo pozostawione na świeżym powietrzu, lepka powierzchnia może ulec zniszczeniu z powodu nagromadzającego się kurzu. Dlatego radzimy rozpocząć aktywność tylko wtedy, gdy mamy dostępne kilka godzin wolnego czasu.

Wybór odpowiedniego haftu diamentowego – na czym polega?

Teraz gdy wiemy już, jak się zorganizować, zanim zaczniemy pierwszy haft, pozostaje tylko jedna rzecz. Mowa tu o wyborze odpowiedniego płótna.

 • Rozmiar dostosowany do indywidualnego poziomu – dla każdego obrazu dostępnych jest wiele rozmiarów. Począwszy od małego, do dużego różnić się będą poziomem trudności i czasem wykonania. Na pierwszy raz wskazane jest, aby wybrać mniejszy rozmiar;
 • Dopasowana tematyka – kryterium dowodzące, że haft diamentowy jest świetną, niezwykle przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Dostępne są nieprzeliczone motywy i kolekcje, dzięki czemu można wybrać tematykę, która zainspiruje nas do działania i wyhaftowania swojego pierwszego obrazu. Niezależnie od tego, czy są to zapierające dech w piersiach krajobrazy, zwierzęta, czy bohaterowie kreskówek, każda osoba znajdzie coś dla siebie.

Jak zrobić haft diamentowy? – samouczek dla początkujących

Niezależnie od wybranego haftu, cały proces odbywa się w 6 krokach. Jak się robi haft diamentowy? Wpierw należy postępować zgodnie z przygotowanymi wskazówkami.

 • Odwiń arkusz ochronny – haft diamentowy oparty jest na samoprzylepnym płótnie. Aby rozpocząć haft, pierwszym krokiem jest usunięcie papieru, aby uzyskać dostęp do płótna. Wskazane jest, aby zacząć usuwać go po części, a następnie stopniowo kontynuować;
 • Wybierz pierwszy symbol – gdy masz przed sobą płótno do haftu diamentowego, musisz wybrać jeden z symboli wskazanych u boku płótna. Najlepiej zaczynać od końców, aby systematycznie kleić cyrkonie;
 • Zidentyfikuj odpowiednią torbę z kryształami – na płótnie do haftowania diamentami każdy symbol odpowiada kolorowi kryształków. Należy zatem znaleźć w legendzie numer związany z symbolem, przy którym chcemy rozpocząć pracę. Po znalezieniu numeru konieczne jest zidentyfikowanie woreczka z kryształkami, na którym znajduje się identyfikator;
 • Wsyp kryształki do pojemnika – w celu ułatwienia całego procesu, warto otworzyć torebkę z kryształkami i wysypać rozsądną ilość do pojemnika;
 • Przygotuj długopis do wyklejania – aby precyzyjnie nakleić kryształki, użyj długopisu znajdującego się w zestawie do mozaiki diamentowej. Wystarczy nacisnąć końcówką na klej, a następnie użyć go do podniesienia kamyczka płaską stroną do dołu;
 • Umieszczanie kryształków na płótnie – ostatnim krokiem jest ułożenie całego obrazu na płótnie do haftu diamentowego. Jest to najdłuższa faza, gdyż każdy diament musi być umieszczony na odpowiednim symbolu.

Pomysłowa mozaika diamentowa – obrazy w nowej formie

Po ułożeniu ostatniego diamenciku dekoracja jest już prawie gotowa. Następnie można ją oprawić w ramkę, aby nadać dodatkowy, oryginalny akcent i uwydatnić wystrój wnętrz. Aby pierwszy haft przebiegł jak najsprawniej, zalecany jest wybór obrazu dopasowanego do własnych gustów. Mozaika diamentowa – obrazy nadają się do bardzo zróżnicowanej skali wiekowej. Dzieci od 8 roku życia, a także osoby starsze mogą zająć się tworzeniem własnych, unikatowych obrazów.