uzależnienie

Uzależnienie alkoholowe to choroba, która ma wpływ zarówno na mechanizmy biologiczne, jak i szereg zależności psychicznych. Określone reakcje behawioralne znacząco przyczyniają się do zaburzeń związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Osoba dotknięta problemem posiada objawy poznawcze i fizjologiczne, co generuje brak poczucia kontroli nad własnym postępowaniem i rzeczywistymi potrzebami organizmu. Rozwój medycyny i psychologii pozwolił opracować skuteczne schematy działań, dzięki którym coraz więcej osób ma szansę wygrać walkę z uzależnieniem i dać nadzieję na nowe, lepsze życie. Jakie metody walki z uzależnieniem są skuteczne? Co warto wiedzieć o tzw. wszywce alkoholowej? Kielce to jedno z wielu miast w Polsce, w których istnieje możliwość zastosowania tego rodzaju farmakoterapii.

Czym jest wszywka alkoholowa? – Kielce

Wszywka alkoholowa to jedna z najpopularniejszych rodzajów farmakoterapii wspomagających leczenie uzależnienia alkoholowego. Polega na podskórnym wszyciu substancji disulfiram w okolicy pośladków lub pod łopatką. Spożycie alkoholu w przypadku posiadania wszywki alkoholowej niesie szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych, tj. np. zawroty i ból głowy, wymioty, duszności, kołatanie serca, drgawki, spadek ciśnienia tętniczego czy nawet zawał. Dzieje się tak, ponieważ disulfiram jest substancją, która minimalizuje działanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. Enzym ten odpowiedzialny jest za rozkład alkoholu w organizmie. Gdy zostanie zablokowany przez disulfiram, dochodzi do tzw. reakcji disulfiramowej. Organizm nie jest w stanie poradzić sobie z rozkładem toksyn, co generuje szereg niepożądanych objawów u pacjenta.

Najskuteczniejsze metody walki z uzależnieniem

Nie ma jednej, skutecznej recepty na całkowitą eliminację zaburzeń alkoholowych. Dobór terapii i metod farmakologicznych zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Lekarz powinien kompleksowo zapoznać się z wynikami badań osoby uzależnionej i sprawdzić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania co do możliwości skorzystania z wszywki alkoholowej. Kielce to miasto, w którym można liczyć na profesjonalną pomoc medyczną wielu specjalistów.

Terapia a wszywka alkoholowa – Kielce

Wiele osób dotkniętych problemem z alkoholem wstydzi się swojego postępowania, ale jednocześnie boi się zgłosić do psychoteraputy. Wszywka alkoholowa może być skutecznym rozwiązaniem, ale największe efekty jest w stanie przynieść działanie wielopoziomowe. Mimo społecznych zmian w sposobie postrzegania istoty zdrowia psychicznego, pomoc psychoterapeuty nadal często wydaje się być tematem tabu. Istotne znaczenie w tym aspekcie ma wsparcie rodziny i najbliższych. Implant wszywkowy lepiej traktować jako element terapii, a nie samowystarczalny, niezawodny sposób na walkę z uzależnieniem. Decydując się na skorzystanie z wszywki alkoholowej w Kielcach, należy pamiętać, że podstawową metodą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Dbałość o aspekt psychiczny jest tak samo istotna, co chęć fizycznej poprawy samopoczucia.