chef-1002805_1280Każdy pracownik marzy o tym, aby mieć jak najlepszą pracę. Co kryje się za tym pojęciem? Przede wszystkim kluczowa jest kwestia zarobków. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że każdy chce zarabiać jak najwięcej. Im wyższa pensja, tym można sobie pozwolić na więcej. Nie trzeba oszczędzać na podstawowych artykułach, a dodatkowo można sobie pozwolić na więcej szaleństw, jak choćby wyjścia do kina, restauracji czy do teatru. Zarobki, choć generalnie są najważniejsze, nie są jedynym kryterium, które pracownicy mają na uwadze mówiąc o wymarzonej pracy. Zależy im też na tym, aby wykonywana zajęcie dawało im spełnienie zawodowe i satysfakcję. Wielu pracowników przyznaje, że choć posiadają wysokie zarobki, to mają nieciekawe zadania, co też wpływa na to, że nie są do końca zadowoleni i usatysfakcjonowani. Każdy pracownik marzy też o tym, aby jego szef był dobry. Co to dokładnie oznacza?

Nasz pracodawca – co jest zrozumiałe – musi być wymagający. W końcu odpowiada on za nasze wyniki, dlatego zależy mu, aby praca była wykonana jak najbardziej efektywnie. Dobry szef powinien mieć jednak co najmniej kilka cech, aby można go było „wrzucić” do tej właśnie szufladki pozytywnie odbieranych pracodawców. Pracownicy chcą, aby ich pracodawca był wyrozumiałym człowiekiem. Czasami zdarza się bowiem tak, że nie wykonali oni odpowiednio swojego zajęcia, do którego byli przydzieleni. Nie oznacza to jednak, że są zazwyczaj niedokładni i niechlujni w swoich poczynaniach. Może mieli po prostu gorszy dzień, a ich myśli krążyły gdzie indziej? W końcu każdemu może się zdarzyć, a nie każdy z nas doskonale potrafi oddzielać sprawy prywatne od zawodowych. Dobry szef powinien zrozumieć, że jego pracownicy mogą mieć słabsze momenty w swojej pracy i spojrzeć na to z wyrozumiałością. Pracodawca powinien też wiedzieć, że nasze życie nie kręci się tylko i wyłącznie wokół pracy. Czasami ktoś może się spóźnić, bo musiał odprowadzić chore dziecko do lekarza i tam z nim poczekać. Takie sytuacje nie powinny zdarzać się często. Jeśli jednak dany pracownik spóźnił się po raz pierwszy w miesiącu kilkanaście minut, to dobry szef nie powinien mu robić o to awantury.

Wymarzony pracodawca to też taki, który pochwali docenić wkład pracownika w dany biznes. Generalnie większość z nas lubi, gdy się ich chwali. Oczywiście na pochwały też trzeba sobie zasłużyć, bo zbyt często słyszane po prostu stracą na swojej wartości. Dobrze jednak, aby szef co jakiś czas doceniał starania danego pracownika. Na pewno sprawi to, że ten podwładny dostanie skrzydeł i będzie pracował z jeszcze większą efektywnością. Jak zatem widać na tym przykładzie korzyści mogą być obopólne.

Jaki jeszcze powinien być dobry szef? Na pewno musi być sprawiedliwy. Jeśli ktoś sumiennie pracuje w danej firmie i jego zaangażowanie jest na maksymalnym poziomie, to powinien szybciej dostać podwyżkę, niż pracownik, który co dopiero przyszedł do firmy. Uczciwy i sprawiedliwy szef błyskawicznie zyska sobie szacunek swoich podwładnych, co rzecz jasna też będzie miało wpływ na osiągane przez nich rezultaty.