Coraz więcej osób porzuca pracę w dużych korporacjach na rzecz mieszkania na wsi. Okazuje się, że nawet małe gospodarstwo rolne może przynosić spore zyski. Jednak najpierw należy zadbać o odpowiedni sprzęt rolniczy. W jakie maszyny warto zatem zainwestować w tym przypadku?

Traktor
Traktor musi się znaleźć w każdym, nawet najmniejszym gospodarstwie rolnym. To dzięki niemu można korzystać z siewnika, snopowiązałki czy przyczepy. Są to urządzenia, które nie dysponują własnym napędem. Dobrej klasy traktor będzie w stanie poruszać się po terenie piaszczystym i nie uszkadzać przy tym plonów. Na rynku znaleźć można modele o różnych typach napędów, mocy czy nacisku osi. Nowoczesne ciągniki posiadają też często funkcje dodatkowe, które ułatwiają pracę operatora np. klimatyzację, nawigację GPS czy system automatycznego wyciszenia. Nie są to jednak maszyny tanie.

Kombajn
Kombajn zbożowy, jak sama nazwa wskazuje, służy przede wszystkim do zbioru zbóż. Poza tym nadaje się do zbierania kukurydzy, słonecznika czy rzepaku. Z uwagi na to, że współpracuje z wieloma adapterami pozwalającymi na zbieranie różnego rodzaju ziaren kombajn znajduje zastosowanie na wszelkiego rodzaju gospodarstwach rolnych na całym świecie. To maszyna jednoetapowa, a więc jednocześnie kosi, młóci i transportuje zboże. Niektóre, bardziej nowoczesne modele, są dodatkowo wyposażone w rozdrabniacze słomy.

Opryskiwacz
Opryskiwacz i opylacz to urządzenia, które służą do zabezpieczania roślin uprawnych za pomocą środków chemicznych, które zwalczają szkodniki. Niekiedy wykorzystywane są także do nawożenia. Opryskiwacze wykorzystują chemikalia i nawozy w formie płynów. Wybór urządzeń tego rodzaju na rynku jest bardzo duży. Są to maszyny samojezdne, zawieszane czy przyczepiane. Opylacze rozpylają środki w formie sproszkowanej. Do wyboru są w tym przypadku urządzenia montowane na traktorach oraz modele ręczne czy plecakowe. Te drugie doskonale sprawdzają się na małych gospodarstwach.

Agregat uprawowy 
Agregat jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które łączy w sobie funkcję kultywatora i glebogryzarki. Służy przede wszystkim do dokładnego rozdrabniania i spulchniania gleby uprawnej. Maszyna ta wyposażona jest w kilka rzędów zębów, które skutecznie wzruszają ziemię. Urządzenia tego typu dzieli się na przedsiewne, które przygotowują ziemię pod siew, uprawowo-siewne i pożniwne. Te ostatnie sprawdzają się także podczas spulchniania gleby zaskorupiałej oraz mieszania nawozu z glebą.

Jaki sprzęt rolniczy warto mieć na wyposażeniu?
Jeśli w gospodarstwie znajduje się już kombajn, warto dodatkowo zainwestować w śrutownik zwany także rozdrabniaczem paszy. To nic innego jak maszyna do mielenia zboża. Urządzenia tego typu podzielić można na żarnowe, bijakowe czy kamieniowe. Największą popularnością cieszą się jednak przede wszystkim te ostatnie, które słyną ze znacznej dokładności. W razie potrzeby można także zakupić prasę rolującą, a więc belarkę do prasowania siana, siewnik i maszyny, które współpracują z ciągnikiem.

Sklep Hydramet pomógł przy pisaniu artykułu.