Instalacja hydrauliczna znajduje się praktycznie w każdym budynku. Zarówno, jeżeli mowa o domach mieszkalnych, jak również o obiektach przemysłowych i wielu innych. Prawidłowo działający system stanowi podstawę funkcjonowania. Na jego sprawność działania wpływa wiele różnych elementów, w tym chociażby zawory do wody. Z tego względu w uwagą należy podejść do wyboru takich części, aby mieć pewność co do tego, że regulacja przepływu płynu (jeżeli zaistnieje taka konieczność), nie będzie sprawiała żadnych problemów.

Otwieranie i zamykanie obiegu wody

Jakie zawory do wody są najkorzystniejszym rozwiązaniem? Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Po części uzależnione jest to od tego, z jaką dokładnie instalacją ma się do czynienia. Zanim jednak dojdziesz do tego, musisz zdać sobie sprawę z tego, że w sklepach otrzymać możesz różne rodzaje zaworów do wody. Do wyboru są:

  • zawory zasuwne – model nakrętno-nakrętny. Dopływ wody można zamknąć przy pomocy specjalnego, stalowego pokrętła;
  • zawory kulowe – model wodny zamykający. Sama kulka wykonana jest z tworzywa sztucznego. Wystarczy ją zakręcić, aby odciąć dopływ wody lub też ją odkręcić, aby ciecz na nowo mogła swobodnie popłynąć;
  • zawory grzybkowe – wyróżniają się kształtem, który jak sama nazwa wskazuje, przypomina grzybka. Najczęściej używa się ich przy regulacji lub odcinaniu poszczególnych obiegów wody. Oprócz tego, że ma się do czynienia z zaworem w kształcie grzybka, w skład wchodzą jeszcze dwa elementy: korpus i gniazdo przylgowe. Zastosowany jest tu również specjalny trzpień.

Rodzaje zaworów do wody

Jakie zawory do wody stanowią najlepsze rozwiązanie? Odpowiedzi na to pytanie można udzielić sobie, decydując się na to, gdzie taki element ma zostać dokładnie zamontowany. Wyżej wymieniony podział to tak naprawdę niewielki obszar, ponieważ tego rodzaju części można podzielić dalej.

Do wyboru istnieją zawory zwrotne, odcinające wodę, jak również kątowe stosowane w pralce lub w WC, a także spustowe wykorzystywane w spłuczce lub umywalce. Specjaliści zajmujący się zakładaniem instalacji hydraulicznej, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że na rynku można znaleźć również modele wyposażone w specjalne filtry. Nie lada ciekawostkę stanowią te filtry, które służą do tego, aby oczyścić wodę. O istnieniu tych ostatnich wie tak naprawdę mała ilość osób, a stanowią one niezwykle przydatne i funkcjonalne elementy.

Jak otwiera się zawory do wody? Jeżeli chcesz spojrzeć na te elementy do instalacji pod tym kątem, to powinieneś wiedzieć, że wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje. Jeden z nich został wymieniony wyżej. Jest to zawór grzybkowy. Oprócz tego, w sklepach można otrzymać również modele wodne wyposażone w specjalny motylek lub rączkę. Każdy z nich zapewnia wygodę zastosowania.

Zawory do wody – jakie wybrać?

Widząc taki podział zaworów, nie tak łatwo będzie podjąć finalną decyzję. Warto w tej kwestii zdać się na osoby, które na co dzień mają do czynienia z tym tematem. Mowa oczywiście o hydraulikach zajmujących się zakładaniem wszelkiego rodzaju instalacji wodno-kanalizacyjnych. To oni dopasowują zawory do potrzeb zleceniodawców. Samo zamontowanie systemu w budynku wymaga odpowiedniej wiedzy. Jeżeli wcześniej nie miałeś do czynienia z tego typu pracami, nie powinieneś się za nie samodzielnie zabierać.

Hydraulik stanowi bardziej doświadczoną osobę, która pomoże zaplanować nie tylko instalację, jak również wybrać same zawory. Podobnie jest, jeżeli chodzi o usterkę często obejmującą wymianę tych małych elementów. Źle dobrane części mogą wpływać na osłabienie całościowej konstrukcji instalacji. Dlatego osoby niemające doświadczenia w tym obszarze nie powinny zabierać się za usuwanie jakichkolwiek awarii. Nie brakuje dobrych hydraulików, którzy są w stanie poradzić sobie z pracami, jakie związane są z tym tematem.

Jeżeli znasz się na instalacji oraz na zaworach wodnych, wystarczy, że znajdziesz miejsce, gdzie będziesz mógł wyposażyć się w niezbędne elementy. Dzięki temu nabierzesz pewności, że masz do czynienia z solidnymi produktami.