Wiele osób po ukończeniu studiów nie może znaleźć pracy. Nawet nie tylko takiej związanej z kierunkiem swojego kształcenia, czasem – jakiejkolwiek. Wtedy dobrym pomysłem może być założenie własnej firmy. Oczywiście wiele osób może mieć obawy – przecież absolwent, osoba młoda, niedoświadczona, powinna raczej najpierw zdobyć doświadczenie. Jeśli jednak nie ma gdzie tego doświadczenia zdobyć – może warto samemu sobie stworzyć miejsce pracy.
Młodość wiąże się z umiejętnością szybszego podejmowania decyzji, większa kreatywnością, odwagą, mobilnością, nowymi pomysłami. Te atuty można jak najbardziej wykorzystać, zakładając swoją firmę. Właśnie to mogą być zalety – ten brak doświadczenia, brak rutyny. Można wpaść na świetny pomysł i mając pewną bazę – czyli wiedzę wyniesioną ze studiów – świetnie sobie na tym rynku poradzić. Co ważne, wcale nie musi to być jakiś kierunek studiów związany z finansami, zarządzaniem, marketingiem – tutaj nie ma takich ograniczeń. W końcu każdy może mieć jakiś pomysł na biznes. Może wykorzystać soją pasję, talenty, umiejętności. Także osoby, po kierunkach humanistycznych mogą n a tym skorzystać. Można znaleźć niszę rynkową i wpisać się w to zapotrzebowanie.
Ważna jest odwaga, umiejętność wprowadzani swoich zamierzeń w życie. Na pewno młodzi ludzie, wykształceni, którzy niedawno zakończyli naukę – są pełni zapału, mają też wiedzę i umiejętności, które można wykorzystać w praktyce. Poza tym świetnie się poruszają w środowisku internetowym – to może być niedoceniony atut. Dla dzisiejszych dwudziesto- i dwudziestoparolatków komputer, Internet – nie mają tajemnic. To może się z pewnością przydać w rozkręcaniu swojej działalności, reklamowaniu własnej firmy, poszukiwaniu nowych kontaktów, współpracowników itd. Dlatego warto nad tym pomyśleć, gdyż wykorzystaniu swoich atutów to jest klucz do biznesu. Mogą sobie poradzić także prawdziwi pasjonaci, którzy swoje zainteresowania, hobby chcą przekuć w sukces. Właściwie każdy kierunek studiów może być takim impulsem, gdyż jeśli osoba, która go ukończyła, czuje się w tej tematyce mocna – będzie umiała to wykorzystać.
Jedna z barier jest na pewno bariera finansowa. Na rozkręcenie firmy potrzebne są pieniądze. Tutaj jednak taki absolwent może skorzystać z różnych form pomocy – chociażby z dotacji z urzędu pracy. Trzeba stworzyć dobry biznesplan, złożyć wniosek – jeśli wszystko będzie ok, pomysł zostanie uznany za przyszłościowy, jest szansa na uzyskanie bezzwrotnej dotacji. Są także inne formy pomocy, niskooprocentowane kredyty itd.
Można na pewno znaleźć coś dla siebie. Warto więc się zastanowić nad tym, czy własna firma to nie byłby dobry pomysł – nawet, jeśli na początku będą problemy, bo tych z reguły nie da się uniknąć – na pewno będzie to cenne doświadczenie zawodowe i nauka na przyszłość. Zetknięcie się z wszystkimi formalnościami, wiążącymi się z prowadzaniem firmy możne na początku przerażać – jednak jest te w pewnym sensie pouczające, uczy poruszania się w tym trudnym świecie.