keyboard-417090_1280Obecnie co raz częściej obszar działu HR rozwija się w bardzo wysokim tempie. Z tego powodu organizowane są różnego rodzaju szkolenia, które mają na celu nauczeniu specjalistów od rekrutacji w jaki sposób należy odnajdywać największe talenty w branży np. logistycznej, informatycznej lub innej.

Na samym początku, bez względu na to czy to rekrutacja telefoniczna czy w biurze każdy kto zajmuję się działaniami w dziale HR powinien odpowiednio przygotować sobie specjalny zestaw pytań. W trakcie trwania rozmowy nie należy sztywnie trzymać się tego scenariusza. Przede wszystkim należy powiedzieć o tym aby to właśnie tutaj przebiegało bardzo naturalnie i spontanicznie. Wykonując pytania w określonej przez siebie kolejności doskonale będzie się miało idealne porównanie do tego aby porównać innych kandydatów, którzy starają się także na to stanowisko.

Jak należy odpowiednio przygotować zestaw pytań? Przede wszystkim warto tutaj sobie uświadomić poszczególne kwalifikację na to stanowisko a chodzi tutaj o kluczowe umiejętności, doświadczenie a także inne rzeczy mogące się przydać w przypadku dalszej pracy. Warto sobie wyobrazić obraz pracownika niemalże idealnego na to stanowisko. Należy zadawać takie pytania, które tak właściwie mogą odpowiadać za poszukiwany przez Ciebie typ osoby na wolny etat w firmie.

Na rozmowie kwalifikacyjnej nie można zadawać pytań związanych z życiem osobistym. W tym przypadku nie należy się pytać o stan cywilny lub o posiadanie dzieci. To na pewno nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem i takie pytanie nie powinny paść na żadnej rozmowie kwalifikacyjnej zarówno w biurze czy to poprzez wywiad telefoniczny. Warto zdać sobie sprawę z tego aby interview związany był jedynie z dowiedzeniem się o umiejętnościach i kwalifikacjach pracownika.

W jaki sposób tak właściwie należy rozpocząć rekrutację? Do dobrych praktyk należeć będzie to aby rozpocząć od łatwiejszych pytań na rozluźnienie atmosfery. W tym przypadku warto się zapytać o tym czy dojazd nie był aż tak wymagający. Na to aby kandydat poczuł się nieco odprężony warto zastosować się do pytań zamkniętych. W tym przypadku można także zaproponować szklankę do picia lub herbatę.

Zadając pytania swojemu kandydatowi warto się wykazać odpowiednim taktem w przypadku przygotowania przez niego stosownej odpowiedzi. Czasem warto go nakierować do wskazania prawidłowej treści informacji zwrotnej o jakąś kwestię np. finansową lub informatyczną. Warto obserwować kandydata. W tym przypadku decyduj się na to aby dostrzec to w jaki sposób zachowuję się kandydat poprzez mowy ciała. Warto zwrócić uwagę na jego ton głosu a także gesty. Dzięki temu można ocenić jak kandydat prawdopodobnie będzie się czuł w czasie swojej przyszłej pracy.

W czasie wykonywania rekrutacji należy się zdecydować na sporządzanie notatek. Nie powinno to polegać na spisywaniu tego co kandydat ma do powiedzenia ale przede wszystkim kluczowych informacji na najważniejsze pytania.

Należy zwrócić uwagę na pytania kandydata. To właśnie dzięki temu można się w idealny sposób dowiedzieć o tym jaką jest osoba. Ogólnie mówiąc kiedy kandydat zadaję pytania związanego jakiś benefitów, wynagrodzeń kwalifikować się to będzie to tego, że ta osoba w wielu przypadkach jest skoncentrowana na własnej osobie. Natomiast wypytanie przyszłego pracownika o możliwość awansu bądź kursu może oznaczać będzie to, że ta osoba w pracy będzie elastyczna.

Kluczowe pytanie, które może przedstawić pracownika w dobrym lub złym świetle dotyczyć będzie zapytania o jego mocne i słabe strony. Musisz wiedzieć o tym, że osoba pewna siebie będzie wymieniała bardzo dużą liczbę zalet.

Dowiedz się to w jaki sposób twój pracownik pracował wcześniej w zespole. Warto zapytać o to na czym polegała ta współpraca. Jakie zadania były spełniane na tym stanowisku.

Widząc w aplikacji rekrutacyjnej pracownika, który ma już określone doświadczenie a obecnie pracuję w jakiejś firmie zdecyduj się na to aby dowiedzieć się dlaczego rozważa zmianę pracy.

Kolejnym pytaniem, które warto zadać kandydatowi związane będzie z tym aby wypytać go odnośnie poszczególnego stanowiska i firmy. Jeśli przyszły pracownik będzie w stanie dużo powiedzieć o stanowisku to tak naprawdę będzie się w świadomości, że ta osoba faktycznie chcę rozpocząć swoją karierę w tym miejscu.

Warto się czasem dowiedzieć o poszczególnych zainteresowaniach przyszłego pracownika. To właśnie po jego hobby możesz ocenić jaką prawdopodobnie jest osobą. W tym przypadku należy sobie uświadomić, że osoba zbierająca znaczki będzie kimś bardzo cierpliwym a natomiast ktoś kto lubi skakać ze spadochronu będzie typem ryzykanta.