Płytki podłogowe najczęściej stosuje się w łazienkach i kuchniach. Są praktyczne i funkcjonalne, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. To właśnie we fugach najłatwiej gromadzi się brud, a następnie – rozmnażają się bakterie i grzyby. Poznaj najlepsze sposoby na wyczyszczenie fug, niezależnie od stopnia ich zabrudzenia!
Domowe sposoby na wyczyszczenie fug
Domowe sposoby na czyszczenie fug nierzadko okazują się być tymi najskuteczniejszymi. Wśród nich wymienia się m.in. zastosowanie sody oczyszczonej. To produkt, który znajduje się tak naprawdę w każdej kuchni! Możesz wymieszać jedno opakowanie sody ze 100 ml wody i odrobiną płynu do naczyń. Następnie wystarczy, że nałożyć miksturę na brudne spoiny i pozostawisz na kilkadziesiąt minut. Po upłynięciu tego czasu – przetrzyj dokładnie fugi mokrą ściereczką.
Równie skuteczny okazuje się być ocet. Możesz zmieszać go razem z wodą i sodą oczyszczoną, jeśli jednak nie posiadasz sody – połącz ocet z płynem do naczyń i wodą. Jeśli w swoim mieszkaniu posiadasz gres szkliwiowy, możesz również zastosować amoniak. Wystarczy, że zwilżysz nim ściereczkę z irchy i dokładnie wyczyścić fugi.
Czyszczenie fug parą
Jednym ze sposobów czyszczenia fug jest zastosowanie pary wodnej. Na rynku dostępne są specjalne myjki i czyściki parowe. Takie urządzenia są bezproblemowe w użytkowaniu i jak się również okazuje – wysoce skuteczne. Jest to jednak metoda przeznaczona do fug, które nie są silnie zabrudzone. Para wodna doskonale sprawdza się przy regularnym czyszczeniu.
Para wodna pod wysokim ciśnieniem penetruje szczeliny i pozwala dotrzeć nawet do trudnodostępnych miejsc. Ogromną jej zaletą jest prostota. Metoda ta nie wymaga dużej ilości czasu ani silnego szorowania, jak ma to miejsce w przypadku innych sposobów. Jeśli masz problem z czyszczeniem fug, tego typu urządzenie może okazać się świetnym zakupem.
Środki chemiczne do czyszczenia fug
Jak czyścić fugi, które są silnie zabrudzone? Tutaj świetnym wyborem mogą okazać się wszelkie środki chemiczne dostępne na rynku, ukierunkowane właśnie na wyczyszczenie szczelin pomiędzy płytkami. Są to m.in. płyny, żele czy też proszki – https://ccf1.pl/produkt/ccf1-fugmistrz-plyn/.
Pamiętaj jednak, by przed zastosowaniem preparatu zapoznać się z zaleceniami producenta. Tego typu produkty często są niezwykle silne i intensywnie pachną, przez co nie zaleca się przebywać zbyt długo w tym samym pomieszczeniu. Należy również unikać bezpośrednio kontaktu ze skórą.
Jak wyczyścić fugi z pleśni?
Czyszczenie fug z pleśni to spore wyzwanie. Przede wszystkim nie należy zeskrobywać nalotu – nie jest to skuteczny sposób. Doprowadzi jedynie do rozprzestrzenienia się pleśni. Za jeden ze skuteczniejszych preparatów w walce z pleśnią, uznaje się domestos na bazie chloru. Pozwala pozbyć się silnych zabrudzeń i pleśni już przy pierwszym użyciu. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba – możesz powtórzyć zabieg.
Alternatywą dla tego produktu są wszelkie preparaty stworzone z myślą o pleśni, a także grzybach. Najlepszym wyborem będzie środek przeznaczony do usuwania pleśni właśnie z fug – jest bowiem dostosowany do powierzchni, by nie doprowadzić do jej uszkodzenia. Możesz również poprosić w sklepie o pomoc w doborze odpowiedniego preparatu.
Czyszczenie fug – czego unikać?
Istotne jest nie tylko to, jak wyczyścić fugi, ale także czego unikać, by ich nie zniszczyć. Przede wszystkim nie zaleca się stosowania metod mechanicznych. Zbyt silnego ścieranie fug będzie prowadzić do częściowej erozji. Zniszczona powierzchnia fugi nie tylko prezentuje się nieciekawie, ale także zwiększa ryzyko osadzania się i przylegania wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli fugi są silnie zabrudzone i dotychczasowe preparaty nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy firmy sprzątającej. Posiada ona specjalistyczny sprzęt i odpowiednie umiejętności, dzięki czemu możliwe będzie nieinwazyjne pozbycie się zabrudzeń. Po takim zabiegu będziesz już pamiętać o regularnym czyszczeniu fug.