laweta

Czasami w życiu dochodzi do sytuacji, w których konieczne jest przewiezienie samochodu na lawecie. Chodzi tutaj o różnego rodzaju stłuczki, nagłe awarie na trasie czy też zakup auta sprowadzonego z zagranicy, niemogącego poruszać się po polskich drogach ze względu na brak odpowiednich tablic.

Jeśli konieczne jest przewiezienie pojazdu lawetą, osoba planująca taką czynność ma kilka opcji do wyboru. Istnieje możliwość wezwania firmy specjalizującej się w pomocy drogowej i transporcie przy pomocy specjalnych lawet albo holowników. Można też poprosić o pomoc znajomego posiadającego taki środek transportu. Inna opcja to samodzielny wynajem stosownego pojazdu i przewiezienie samochodu na lawecie. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Wybór odpowiednich pasów mocujących to podstawa

Właściwe mocowanie samochodu do lawety to kwestia absolutnie kluczowa. W związku z tym konieczny jest wybór dobrych pasów transportowych, które zapobiegają spadnięciu pojazdu z lawety. Trudno jednoznacznie wskazać idealny wybór w tym zakresie. Wszystko zależy bowiem od ciężaru przewożonego samochodu. Dopiero po ustaleniu masy pojazdu można zdecydować się na stosowne pasy, które są dedykowane dla danych gabarytów.

Osoby zastanawiające się, jak przewieźć samochód na lawecie, powinny zwrócić uwagę na popularne pasy transportowe o wytrzymałości do 3 albo 5 ton. Oczywiście, wybierając tego typu elementy, trzeba również zwrócić uwagę na ich długość, aby była dopasowana do konkretnych zadań. Warto sięgać wyłącznie po pasy wykonane z wysokiej jakości materiałów, charakteryzujących się solidnością, a także odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy przeciążenia. Dzięki temu niezawodnie spełnią swoje zadanie przez długi czas. Wiele informacji i porad na temat doboru właściwych pasów transportowych można znaleźć na stronie https://memorymaster.edu.pl/dobor-odpowiednich-pasow-transportowych-laweta-to-nie-wszystko/ oraz w innych poradnikach i internetowych źródłach informacji.

Jak zabezpieczyć auto na lawecie?

Do przeprowadzenia procesu mocowania auta do lawety przy pomocy specjalnych pasów przyda się pomoc drugiej osoby. Dzięki temu wszystkie czynności zostaną wykonane szybciej oraz dokładniej, a także bezpieczniej. Oprócz tego pomocnik udzieli wsparcia w trakcie wjeżdżania samochodem na lawetę i jego wyśrodkowania. Ustawiając auto na pojeździe, należy wjeżdżać jak najbliżej przedniej części transportera. Warto wjeżdżać przodem, ponieważ silnik zapewni dodatkowe dociążenie frontu całego zestawu.

Co do samego zabezpieczania pasami to proces ten polega na opasaniu nimi kół, przymocowaniu ich do specjalnych haków w lawecie, a także na ostatecznym dociągnięciu. Oczywiście, klamry muszą być dobrze zamknięte. Wymagane jest, aby przynajmniej 3 koła przewożonego pojazdu zostały zabezpieczone w ten sposób, ale zaleca się, aby dokonać tej czynności na wszystkich felgach.

Jak przewieźć samochód na lawecie? O czym jeszcze warto pamiętać?

Istotna jest kontrola elementów pasów mocujących nie tylko pod kątem prawidłowego zapięcia, ale również z uwzględnieniem ich stanu technicznego. Nie wolno ciągnąć na lawecie pojazdu, który został zabezpieczony popękanymi, starymi elementami, których klamry albo haki są zardzewiałe, wykazują ślady mocnego zużycia albo posiadają widoczne uszkodzenia.

Ważny jest nie tylko stan techniczny zabezpieczeń, ale również samej lawety, która powinna być odpowiednio trwała i dostosowana do przewozu pojazdu o konkretnej masie. Dodatkowo auto ciągnące nie może być lżejsze niż sama laweta, a szczegółowe przepisy w tym zakresie oraz informacje dotyczące uprawnień kierowców, można znaleźć w Internecie.

Dobrze jest zasięgnąć porad fachowców oraz znajomych doświadczonych w temacie, jakim jest samochód na lawecie. Sporo istotnych informacji i porad można również znaleźć w Internecie, na przykład na stronie https://proximitysearchwork.com/2022/02/10/jak-zamocowac-i-przewozic-samochod-na-lawecie/Dodatkowo w sieci znajduje się wiele innych stron z poradnikami czy przydatnymi artykułami. Co więcej, fora internetowe to kolejne źródło wiedzy, na którym kierowcy wymieniają się doświadczeniami w zakresie transportu samochodów na lawetach.