Sprzedaż nieruchomości.
Chęć sprzedaży nieruchomości wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania. Jeżeli zechcemy, możemy spróbować sprzedać ją na własną rękę. Nie potrzeba jednak robić tego w ten sposób, takimi transakcjami zajmują się biura pośrednictwa. Problem polega jedynie na tym, że czas sprzedaży w agencji nie skróci się nawet, jeżeli z niej skorzystamy. Przeciętnie wynosi on bowiem około sześć miesięcy, jednak może trwać dłużej. Oczywiście może trwać też krócej, jednak są to rzadkie przypadki. Tyle bowiem czasu zajmuje wynegocjowanie warunków oraz jak najlepsze pokazanie swojej nieruchomości z każdej strony.

Szybka sprzedaż nieruchomości? Oczywiście.
Istnieje sposób, by zrobić to jednak o wiele szybciej. Zdarzy się, że pieniądze są potrzebne od razu i, niestety, nie możemy czekać. Na rynku pojawiły się nowe firmy, które zajmują się skupem nieruchomości. Nieważny jest jej stan techniczny ani wyposażenie. Firmy tego typu przyjmują nieruchomości zadłużone oraz objęte postępowaniem spadkowym. Wiele osób powie, że jest to rozwiązanie idealne. Czy jednak tak jest faktycznie? Czy sprzedaż nieruchomości z pomocą tego rodzaju instytucji nie ma żadnych minusów? Poznajmy bliżej całą procedurę oraz wiążące się z nią wady i zalety.

Jak wygląda skorzystanie z firmy oferującej skup?
– Przede wszystkim podaje się wszelkie informacje na temat tego, co chcemy sprzedać (księga wieczysta, cena, powierzchnia i tak dalej).
– Po sprawdzeniu i oględzinach zostaje zrobiona wycena przez osoby zatrudnione przez firmę. Procedura wykupu nieruchomości w różnych firmach wygląda w różny sposób. Na pewno jednak wszędzie konieczna będzie wycena nieruchomości w celu określenia jej wartości rynkowej.
– następnie przychodzi kolej na negocjacje ceny, chociaż tutaj nie da się wiele zdziałać.
– Na końcu wizyta u notariusza i podpisanie aktu notarialnego.
– Otrzymanie pieniędzy – najlepiej zdecydować się na opcję przelania gotówki na konto bankowe. Jest to rozwiązanie dla nas bezpieczne.

Wszystko to kończy się mniej więcej w miesiąc lub krócej, co jest bardzo krótkim czasem, jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości. Skorzystanie z firmy skupującej posiada jednak również minusy. Biorąc pod uwagę skorzystanie z danej usługi, należy mieć na uwadze to, że cena będzie mniejsza niż zazwyczaj. Szybki czas sprzedaży zmniejsza cenę, jaką dostalibyśmy, gdybyśmy poczekali dłużej. Cena, którą można uzyskać za nieruchomość mieszkaniową wykupioną przez firmy mieści się zwykle w przedziale 60-70% ceny rynkowej określonej podczas wyceny. W przypadku nieruchomości komercyjnych, ze względu na ich wyjątkowy charakter, ceny są ustalane indywidualnie.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy skup nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem. Należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Plusem jest z całą pewnością szybki czas realizacji. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się on z naprawdę o wiele niższą ceną, co z pewnością nie każdemu będzie odpowiadało. Biorąc pod uwagę powyższe, każdy indywidualnie musi podjąć decyzję.