panele podłogowe

Wszyscy zgadzają się, że podłoga wykonana z paneli jest tania, uniwersalnie piękna i niezwykle praktyczna. Ale nie wszyscy zgadzają się co do kierunku, w którym należy układać z nich podłogę. Podobnie jak w przypadku każdego najmniejszego remontu przeprowadzanego w Twojej przestrzeni mieszkalnej, ważne jest, aby rozważyć wszystkie dostępne możliwości, w tym kierunek układania paneli podłogowych. Pionowo, poziomo, w jodełkę, ukośnie — masz wiele możliwości wyboru sposobu układania podłogi, a także innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Najczęstszym sposobem układania parkietu jest układanie desek równolegle względem najdłuższej ściany. Poza nielicznymi wyjątkami, takimi jak zapadające się legary, jest to preferowany kierunek układania podłóg drewnianych, ponieważ zapewnia najlepszy efekt estetyczny. Ale są też inne opcje. Przy każdym wyborze będziesz chciał wziąć pod uwagę nie tylko każdy pojedynczy pokój, ale także cały plan piętra, aby podłoga wyglądała spójnie, gdy przechodzisz z jednego pomieszczenia do drugiego.

Kierunek padającego światła

Jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę rozważając jak kłaść panele podłogowe wzdłuż czy wszerz, jest źródło światła. Jeśli Twój pokój ma dużo naturalnego światła, możesz rozważyć ustawienie paneli podłogowych w kierunku światła. Jeżeli poprowadzisz panele prostopadle do źródła światła, światło będzie przebiegać przez każde połączenie, a wszelkie niewielkie różnice w wysokości desek będą widoczne i będą rzucały niewielki cień. Ułożenie drewnianych desek w tym samym kierunku co źródło światła eliminuje ten problem i zapewnia lepszy, bardziej spójny wygląd podłogi.

Jak kłaść panele podłogowe wzdłuż czy wszerz?

Panele na podłodze są zazwyczaj układane wzdłuż pomieszczenia. Aby uzyskać ten efekt, panele podłogowe instalowane są równolegle do siebie na całej długości pokoju. Ten klasyczny i stylowy wzór jest sprawdzony i pasuje do praktycznie każdej estetyki projektu wnętrza. Układanie paneli wzdłuż może również wpłynąć na optyczne wydłużenie wyglądu pokoju. W większości przestrzeni mieszkalnych, jeśli poprowadzisz panele wzdłuż począwszy od drzwi wejściowych aż do końca korytarza, będzie on wyglądał na dłuższy, w przeciwieństwie do poziomego wzoru biegnącego w poprzek, który może wyglądać trochę jak szczebelki drabiny. Jeśli układasz podłogę w niskim pokoju, będziesz chciał dodać mu głębi. Wydłuż pokój, instalując podłogę pionowo. Chcesz zwiększyć efekt montażu wzdłużnego? Pamiętaj, aby połączyć jasną podłogę z ciemniejszymi ścianami: to doda jeszcze więcej głębi Twojemu pomieszczeniu.

Zastanawiając się jak kłaść panele wzdłuż czy w poprzek – rozważ szerokość pomieszczenia. Jeśli Twój pokój jest bardzo wąski, możesz rozważyć położenie paneli podłogowych poziomo, dzięki czemu przestrzeń będzie wyglądać na większą i szerszą, niż jest w rzeczywistości. Zainstalowanie podłogi poziomo przyciągnie wzrok z jednej strony na drugą, tworząc lepsze postrzeganie Twojej przestrzeni. Aby jeszcze bardziej poprawić wrażenia wizualne, pamiętaj, aby nie używać ciemnych kolorów ani na podłodze, ani na ścianach, ponieważ sprawią one, że wąski pokój będzie wyglądał na jeszcze węższy.

O czym należy pamiętać?

Podejmując decyzję, jak kłaść panele podłogowe wzdłuż czy wszerz – najlepiej wybierz ten sposób, który najbardziej Ci się podoba. Zignoruj inne opinie, ponieważ jedynie ta opinia, która jest dla Ciebie ważniejsza, jest często najlepszym wyborem. Ale upewnij się, że wykonałeś następujące czynności:

  • nie przekraczaj maksymalnej długości/szerokości instalacji paneli podłogowych zalecanych przez producenta,
  • zapewnij odpowiednie szczeliny dylatacyjne na obwodzie,
  • nie zapomnij zostawić szczelin dylatacyjnych przy wszystkich otworach drzwiowych.

Panele podłogowe to najczęstszy wybór, jeżeli chodzi o porycie podłogi, również z powodu stosunkowo niskiego kosztu jej ułożenia w porównaniu do innych materiałów, takich jak na przykład płytki podłogowe (układanie paneli w Warszawie plasuje się na poziomie 35 zł za 1m2). Ułożenie podłogi z paneli podłogowych w określonym kierunku może zmienić projekt i wygląd domu w pozytywny lub negatywny sposób. Jeśli estetyka ma dla Ciebie znaczenie, wybór najlepszego kierunku ma znaczenie. Jeśli zamierzasz sprzedać swój dom lub mieszkanie w przyszłości, upewnij się, że jakikolwiek sposób ułożenia podłogi będzie estetyczny dla większości ludzi. Jeśli estetyka nie jest problemem, naprawdę – to, jak kłaść panele wzdłuż czy w poprzek nie ma istotnego znaczenia.