Obecnie angielski ma status podobny do łaciny przed wiekami. Dobra znajomość tego języka jest właściwie konieczna… Przecież większość treści publikowanych w internecie tworzy się właściwie po angielsku. To samo dotyczy na przykład najnowszych badań naukowych. 

Jak nauczyć się języka angielskiego od zera?

To pytanie zadają sobie nie tylko rodzice maluchów, którzy chcą, żeby ich pociechy miały łatwiejszy start w dorosłość. Coraz częściej na naukę języka angielskiego decydują się osoby w dojrzałym wieku. Co ich do tego skłania? W dzisiejszych czasach mało kto pracuje w tej samej firmie przez całe życie. A zatem zmiany zawodowe są czymś zupełnie normalnym. Niekiedy zmiana pracy wiąże się z koniecznością nauki języka angielskiego. Jest to dość trudne dla osób w średnim wieku, a to dlatego, że nie miały one kontaktu z tym językiem od najmłodszych lat. 

A zatem jak nauczyć się angielskiego od zera? Warto poszukać dobrego nauczyciela, zwłaszcza jeśli do tej pory nie mieliśmy większego kontaktu z językiem angielskim. Dobrym pomysłem jest zapisane się na kurs językowy. Jak znaleźć dobrą szkołę językową? Możemy skorzystać z możliwości, jakie daje nam Internet. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, na przykład kurs angielskiego w Opolu. Po kilku sekundach otrzymamy długą listę wyników. Kolejnym krokiem jest porównanie ofert różnych szkół językowych. Dzięki temu łatwiej nam będzie znaleźć coś dla siebie.

Dobre szkoły językowe proponują swoim uczniom darmową lekcję próbną. Dzięki temu możemy się dowiedzieć czy odpowiada nam nauczyciel i forma zajęć. A co zrobić, jeżeli nie możemy uczęszczać na stacjonarny kurs językowy? W takim przypadku możemy zdecydować się na lekcje online. Dzięki temu możemy uczestniczyć w lekcjach z każdego miejsca na świecie. To doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych i nie tylko.

Inne metody nauki języka angielskiego. Na które z nich należy postawić?

Zajęcia w szkole językowej nie wystarczą, musimy włożyć sporo samodzielnej pracy, żeby opanować język angielski od zera. 

Warto oglądać filmy w tym języku. Nie zrażajmy się, jeśli nie zrozumiemy wszystkiego. Oczywiście możemy też posiłkować się napisami. Jednak postarajmy się zrozumieć jak najwięcej, chociażby z kontekstu. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z angielskim to zacznijmy od czegoś naprawdę prostego. Doskonale sprawdzą się na przykład filmy dla młodszych widzów. W nich używa się prostszego słownictwa, dodatkowo aktorzy mówią nieco wolniej i wyraźniej.

Możemy też zdecydować się na specjalne aplikacje do nauki języka angielskiego. Wiele z nich możemy ściągnąć całkowicie za darmo. Dzięki nim co prawda nie nauczymy się perfekcyjnie języka obcego, ale możemy powtórzyć materiał poznany na kursach językowych czy nauczyć się nowych słówek. Z aplikacji możemy skorzystać w dowolnej chwili, na przykład w czasie jazdy komunikacją miejską. To doskonała wiadomość dla osób, które mają bardzo mało czasu.

Nie możemy zapominać o czytaniu. Oczywiście, jeśli uczymy się od zera nie ma większych szans, że samodzielnie przeczytamy książkę czy chociażby gazetę. Jednak w Internecie z powodzeniem znajdziemy bardzo proste teksty, z którymi poradzą sobie nawet początkujący.

Świetną pomocą naukową są też audiobooki, zwłaszcza te, które są czytane przez native speakerów. Dzięki nim możemy nie tylko uczyć się nowego słownictwa, ale także opanować prawidłową wymowę i akcent. Jeszcze kilka lat temu audiobooki były drogie i trudno dostępne. Na szczęście to jest już przeszłość. Anglojęzyczne książki, zarówno te tradycyjne, jak i elektroniczne są dostępne na wyciągnięcie ręki. Mnóstwo z nich znajdziemy w Internecie, całkowicie za darmo.

Podsumowując, nauka języka angielskiego od zera jest możliwa bez względu na wiek ucznia. W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi, że dorosła osoba uczy się czegoś nowego i chce podnosić swoje kwalifikacje. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość i włożyć w naukę sporo wysiłku. Żeby efekty pojawiły się szybciej warto połączyć ze sobą różne metody nauki.