zęby

Płytka nazębna to lepki film pokrywający uzębienie. Tworzy się na skutek spożywania różnorodnych pokarmów oraz wpływu drobnoustrojów znajdujących się w jamie ustnej. Bardzo ważne jest systematyczne niwelowania płytki nazębnej, ponieważ ma ona bardzo negatywny wpływ na szkliwo. Niestety, gdy stwardnieje, jej usunięcie stanowi spore wyzwanie. Wtedy najlepiej skorzystać z zabiegu piaskowania zębów.

Piaskowanie zębów – co to jest?

Piaskowanie zębów to zabieg przeprowadzany w celu zniwelowania płytki nazębnej i powierzchniowych przebarwień. Wykonywany jest on przy pomocy specjalnego narzędzia, czyli piaskarki. Wykorzystuje tłoczoną pod wysokim ciśnieniem mieszankę zawierającą granulki o właściwościach czyszczących. Drobinki te nazywane są piaskiem stomatologicznym, skąd nazwa zabiegu.

Piasek stomatologiczny doskonale radzi sobie z usuwaniem twardego kamienia nazębnego. Jego ogromną zaletą jest również fakt, iż nie szkodzi szkliwu. Zwykle w jego skład wchodzi glicyna lub wodorowęglan sodu. Piasek stomatologiczny ma bardzo specyficzny, nieprzyjemny smak, dlatego obecnie producenci często wzbogacają go o dodatkowe składniki, które maskują niekorzystny posmak.

Piaskowanie zębów – efekty

W jamie ustnej gromadzą się liczne bakterie, które bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie zębów i dziąseł. Często powodują one schorzenia przyzębia, ubytki próchnicze i przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego. Na szczęście dzięki piaskowaniu zębów można skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej. Zabieg ten pozwala zniwelować kamień nazębny i powierzchniowe przebarwienia. Korzystnie wpływa on na nasze zdrowie, a także poprawia estetykę uśmiechu. Dzięki niemu pacjenci mogą cieszyć bardziej gładkim i bielszym uzębieniem.

Piaskowanie zębów jest szczególnie polecane osobom regularnie sięgającym po używki, które powodują przebarwienia płytki. Dedykowane jest ono także przed wybielaniem zębów. Usuwając kamień nazębny przed tym zabiegiem, można cieszyć się znacznie lepszymi efektami.

Piaskowanie zębów – zalecenia po zabiegu

Rezultaty piaskowania zębów widoczne są natychmiast. Jednak to od pacjenta zależy, jak długo będą się utrzymywały. Aby cieszyć się nim jak najdłużej, należy przede wszystkim zastosować się do zaleceń pozabiegowych. Zgodnie z nimi 2-3h po zabiegu nie wolno spożywać pokarmów ani napojów. Ponadto, aby efekty piaskowania utrzymywały się długi czas, należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku, używać specjalnych płukanek i regularnie stosować nici dentystyczne.

Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje piaskowanie zębów. Niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ cena tego zabiegu jest uzależniona od wielu czynników m.in. ilości piaskowanych łuków. Wiadomo, że odświeżając cały uśmiech, trzeba liczyć się z większymi kosztami niż w przypadku piaskowania wyłącznie górnych czy dolnych zębów. Aby poznać dokładną cenę zabiegu, najlepiej skontaktować się z gabinetem dentystycznym i poprosić o przedstawienie oferty.