papryka

Papryka to warzywo powszechnie stosowane w kuchni i mające wiele odmian. Papryka apetycznie wygląda, pięknie pachnie oraz sprawdza się jako dodatek do wielu dań. Można ją uprawiać w przydomowym ogródku lub na działce, bezpośrednio w gruncie. Jednak warto wiedzieć, jak to robić, aby zabrać duży plon i cieszyć się smakiem pysznego warzywa, która jest też cennym źródłem substancji odżywczych, w tym przede wszystkim witaminy C. A zatem, na czym polega prawidłowa uprawa papryki w gruncie?

Jak uprawiać paprykę w gruncie? O czym pamiętać?

Istnieją osoby, które decydują się na uprawę papryki w szklarni lub pod folią. Jednak równie dobrze można hodować ją bezpośrednio w gruncie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie odmiany nadają się do uprawy bezpośrednio w ziemi, zwłaszcza przez osoby, które nie mają doświadczenia w ogrodnictwie i dopiero przygotowują swój pierwszy ogród warzywny.

Co istotne, tradycyjne odmiany papryk, w tym czerwona, zielona, a także czereśniowa są warzywami, które lubią ciepło i dużą ilość słońca. Dlatego należy je hodować w miejscu nasłonecznionym w ogrodzie lub na działce. Dla osób dopiero zaczynających uprawę papryki polecaną odmianę stanowi „Roberta” będąca czerwonym, wczesnym, słodkim warzywem, które jest dosyć łatwa w uprawie.

Cześć rolników chętnie sadzi również paprykę typu „de Cayenne”. Także nie wymaga dużego doświadczenia, jeśli chodzi o uprawę. W smaku jest bardziej wyrazista od innych odmian i posiada nieco mniejsze owoce, które można zbierać już w sierpniu.

Inne, bardziej wymagające odmiany papryki można na początek hodować w domu, gdzie temperatura jest znacznie wyższa i istnieje możliwość uzyskania dużych plonów. Z czasem warzywo można wysadzać bezpośrednio do gruntu.

Papryka w gruncie – uprawa i pielęgnacja

Uprawa papryki w gruncie powinna odbywać się etapami:

  • na początek nasiono papryki należy wysiać w małych pojemniczkach. Najlepiej zrobić to na początku lub w połowie marca. Warto pamiętać, że ziarno kiełkuje najlepiej w ciepłym podłożu, dlatego warto trzymać je np. na parapecie, blisko kaloryfera i w pomieszczeniach w domu, gdzie temperatura jest dość wysoka. Najlepszą wartość dla wzrostu nasion jest ta, która mieści się w granicach ok. 25 stopni Celsjusza. Ziarenka należy wysiewać do małych doniczek, ponieważ papryki nie pikuje się. W czasie wzrostu należy pozbywać się tylko słabo rosnących roślinek, a najsilniejsze pozostawiać. Warto też pamiętać, że warzywo to lubi dużą ilość światła;
  • przed wysadzeniem papryki do gruntu koniecznie należy wykonać próbę jej odporności, czyli zahartować ją. W tym celu należy wynieść sadzonki na kilkanaście minut na zewnątrz i sprawdzić, jak zareaguje roślina. Tak zahartowane warzywo można wsadzać bezpośrednio do gruntu po połowie maja.

Uprawa papryki w gruncie wymaga też odpowiedniego stanowiska – dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru. Dlatego też wiele osób decyduje się na hodowlę w tunelu foliowym. Nie jest to jednak koniecznością, ponieważ równie dobrze może obficie owocować na otwartej przestrzeni.

Należy pamiętać, aby papryka w gruncie była odpowiednio nawożona kompostem i regularnie podlewana, ponieważ warzywo to lubi wilgotne podłoże. W sytuacji, kiedy nie będzie odpowiednio nawodnione, może mieć mniejsze owoce, o zdeformowanym kształcie, choć równie smaczne.

Jak uprawiać paprykę w gruncie? Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne, o ile wcześniej zapozna się z zasadami wysiewu i pielęgnacji papryki. Szukając cennych rad oraz wskazówek w zakresie upraw warzyw i owoców w ogródku lub na działce, warto przeglądać dobry serwis internetowy, taki jak https://www.okiemrolnika.pl/uprawa/item/9206-uprawa-papryki-w-gruncie. Znaleźć tam można cenne rady w zakresie uprawy papryki i opinie ekspertów. Papryka w gruncie może dawać równie duże plony co ta, którą sadzi się w tunelu foliowym, o ile zadba się o właściwe przygotowanie stanowiska, nawożenie jej, a także odpowiednią pielęgnację, dopasowaną do potrzeb konkretnych odmian.