zioła

Coraz więcej osób żyje w biegu i boryka się z nadmiernym napięciem emocjonalnym. Jeżeli jesteś jedną z nich, zapewne czujesz się przytłoczony natłokiem trudnych emocji. Być może, zastanawiasz się więc nad tym, jakie zioła pić na uspokojenie. To bowiem dosyć skuteczny, a co ważne, naturalny sposób radzenia sobie z chronicznym stresem. Zanim jednak sięgniesz po jakieś ziele, dobrze byłoby, gdybyś poznał najskuteczniejsze ich gatunki.

Sięgnij po melisę lekarską i rumianek 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie zioła na uspokojenie warto zastosować, zwróć uwagę na melisę lekarską. To bez wątpienia jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najskuteczniejszych gatunków polecanych do walki z nadmiernym napięciem emocjonalnym. Już sam zapach naparu na bazie melisy działa kojąco. Za dobroczynne właściwości tej rośliny odpowiadają liczne związki. Mowa tu przede wszystkim o olejkach eterycznych, flawonoidach czy kwasie rozmarynowym. Melisa wpływa uspokajająco na układ nerwowy, a także ułatwia zasypianie. Na tym jednak nie koniec. Ziele to łagodzi również skurcze mięśni gładkich. Jeżeli więc doświadczasz bólu żołądka na tle nerwowym, melisa może Ci pomóc.

Swoją uwagą warto obdarzyć także rumianek lekarski. Cholina oraz kumaryna, które się w nim znajdują, zmniejszają odczuwane napięcie nerwowe. Ziele to ma także właściwości przeciwbólowe i łagodnie nasenne.

Poznaj właściwości szyszek chmielu oraz lawendy

Jeżeli pragniesz wiedzieć, jakie zioła działają uspokajająco, zwróć swoją uwagę także na szyszki chmielu. Oprócz właściwości uspokajających wykazują także działanie poprawiające nastrój. Pomagają również oczyścić organizm z nagromadzonych w nim toksyn, co pozytywnie przekłada się na samopoczucie.

Wyjątkowym zielem o właściwościach uspokajających jest także lawenda. Jej kwiaty wydzielają niezwykle przyjemną i relaksującą woń, dlatego można wykorzystać je w ramach aromaterapii. Napar na bazie lawendy pomoże zwalczyć nadmierne pobudzenie i wyciszyć emocje. Wszystko dzięki znajdującym się w tym gatunku związkom, takim jak linalol oraz octan linalilu.

Na jakie jeszcze zioła warto zwrócić swoją uwagę?

Jeżeli pragniesz się wyciszyć, powinieneś zwrócić swoją uwagę na napar z kwiatów lipy. Jeśli będziesz systematycznie pił taką herbatę, uda Ci się uspokoić, a także poprawić jakość snu.

Jeżeli oprócz nerwowości dokucza Ci obniżony nastrój, powinieneś zaś przyjrzeć się dziurawcowi. Ta roślina o niepozornych, żółtych kwiatach zawiera antranoidy, garbniki, a także olejek eteryczny. Dzięki temu napar na bazie tego ziela wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Herbaty z dziurawca nie mogą jednak popijać osoby przyjmujące antydepresanty. Mogłoby bowiem dojść do wystąpienia groźnego w skutkach zespołu serotoninowego.

Gdzie poszukiwać dobrych jakościowo ziół?

Skoro wiesz już, jakie zioła uspokajają, zapewne pragniesz również dowiedzieć się, w jakim miejscu możesz ich poszukiwać. W przypadku niektórych gatunków istnieje możliwość zebrania samodzielnie. Wystarczy wybrać się na spacer na pole bądź łąkę, aby znaleźć dziurawiec czy rumianek lekarski. Jeżeli chcesz zbierać zioła, musisz jednak dysponować podstawową wiedzą na ich temat. Pozwoli Ci ona odróżnić od siebie poszczególne ich gatunki.

Jeśli słabo znasz się na roślinach o właściwościach uspokajających, odwiedź sklep zielarski. To miejsce, gdzie znajdziesz mnóstwo gatunków mogących potencjalnie Cię zainteresować. W ten sposób istnieje możliwość sięgnięcia po mieszanki, których działanie będzie bardziej wszechstronne niż w przypadku pojedynczo stosowanych ziół.

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu w pełni satysfakcjonujących rezultatów, musisz mieć na uwadze systematyczne picie ziół. Napar na ich bazie należy przygotować według wskazówek producenta. Takie informacje znajdują się na opakowaniu konkretnej herbatki. Na efekty trzeba cierpliwie poczekać przez co najmniej kilka tygodni. Zioła nie działają bowiem tak szybko jak leki. Niemniej jednak w zdecydowanej większości przypadków ich regularne stosowanie przynosi znaczne rezultaty.