elewacja

Elewacja stanowi wizytówkę każdego budynku mieszkalnego. To właśnie na nią w pierwszej kolejności zwracamy uwagę. Pełni nie tylko funkcją estetyczną, ale też izoluje i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Jak usunąć zanieczyszczenia z elewacji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Mycie elewacji Gdynia — przydatne rady

Elewacja budynków codziennie narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Są to zanieczyszczenia powietrza, smog, zanieczyszczenia przemysłowe, budowlane i niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto teren, na którym leży budynek — zacieniona okolica, akweny wodne w okolicy itp. często przyczyniają się nie tylko do nieestetycznej elewacji. Co więcej, mogą też wpływać negatywnie na jej strukturę. Rodzaj położonej elewacji też ma ogromne znaczenie. Zależnie od jakości użytych materiałów i sposobu instalacji, będzie ona bardziej lub mniej odporna na brud, zmiany w strukturze, czy też pogarszanie się stanu technicznego. Chropowate elewacje są najbardziej podatne na zabrudzenia, ponieważ to właśnie na nierównych powierzchniach najbardziej osiada brud. To samo dotyczy elewacji w jasnych kolorach, ponieważ brud jest bardziej widoczny. 

Jak usunąć brud z elewacji?

Jest kilka sposobów na czyszczenie elewacji. Należy je dobrać do rodzaju i stopnia zabrudzenia, a także materiału, z jakiego elewacja jest wykonana.  Dobór najlepszego sposobu mycia elewacji budynku i wykonanie tej czynności najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Specjaliści, którzy oferują usługę mycia elewacji dysponują nie tylko odpowiednim sprzętem i specjalistycznymi środkami czyszczącymi, ale mają też wiedzę i doświadczenie. Efekt wykonanej przez nich pracy, będzie zdecydowanie wyższej jakości i trwalszy niż wykonywanie czyszczenia samodzielnie. 

Jak usunąć plamy z elewacji? Myjka ciśnieniowa

Mycie elewacji pod ciśnieniem jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na czyszczenie elewacji budynku. Najlepiej do tego celu wykorzystać myjkę ciśnieniową, która pomoże nam usunąć nawet te uporczywe zabrudzenia. Profesjonalne myjki ciśnieniowe wyposażone są w regulację mocy oraz siły natrysku. Dzięki temu możemy dostosować je odpowiednio do naszych potrzeb, by skutecznie przeprowadzić czyszczenie. Kiedy mamy do czynienia z niewielkimi plamami i mniejszym zabrudzeniem, może wystarczyć sama woda. Jeśli nie, wówczas możemy dodać specjalistyczne środki, dedykowane do czyszczenia elewacji budynków. Zanim rozpoczniemy mycie, powinno się dopasować siłę strumienia wody, a także jej temperaturę. Ciecz nie może być za gorąca w stosunku do temperatury powietrza oraz ścian budynku, ponieważ grozi to uszkodzeniami tynku.

Po wyschnięciu potraktowanej preparatem powierzchni powinno się dodatkowo zabezpieczyć ją przed ponownymi zabrudzeniami w postaci grzybów i pleśni. Pomocne są specjalne farby wzbogacone o biocydy, które tworzą powłokę ochronną, zmniejszającą porowatość danej powierzchni.