meble

Remontowanie domu lub aranżowanie nowej przestrzeni zawsze jest sporym wyzwaniem. Właściciel staje przed wieloma dylematami, które często spędzają mu sen z powiek. Nie można pominąć odpowiednich zawiasów meblowych, które muszą być dopasowane do danego mebla.

Na szczęście w sklepie online skorzystasz z pomocy sprzedawcy, co pozwala zaoszczędzić koszty i czas. Specjalista wskaże Ci, jak dobrać zawiasy meblowe do danej szafy. Inaczej wygląda zawias do blatu składanego, a inaczej do szafki kuchennej. O czym warto wiedzieć? Co oferują producenci? Gdzie znajdziesz szeroki asortyment?

Zawiasy meblowe – jakie wybrać?

Odpowiedź na pytanie, jak dobrać zawiasy meblowe, nie jest jednoznaczna. Istnieje wiele propozycji, które możesz wziąć pod uwagę. Co znajdziesz na rynku? Jeśli chodzi o zastosowanie zawiasów meblowych, wyróżnia się następujące rozwiązania:

  • zawiasy kątowe – odznaczają się określonym kątem otwarcia. Dobrze sprawdzają się w narożnej szafce;
  • zawiasy tłoczkowe – są stosowane wtedy, gdy nie można wykonać otworów pod puszkę klasycznego modelu. Niezbędne podczas montażu są wkręty;
  • zawiasy cylindryczne – to doskonały zawias do blatu składanego;
  • zawiasy puszkowe – odznaczają się uniwersalnością i są stosowane w zakładach stolarskich. Cieszą się sporą popularnością na rynku, gdyż cechują się łatwością w montażu oraz regulacji. Do zamontowania potrzebujesz wiertarki lub wkrętaka;
  • zawiasy środkowe – sprawdzają się przy frontach uchylno-składanych w górnych wiszących szafkach;
  • zawiasy do zabudowy lodówek – pozwalają na swobodne otwieranie drzwi mebla i lodówki;
  • zawiasy do szkła – nie musisz martwić się wierceniem w szkle, gdyż w tym celu stosuje się nakrętkę i śrubę zaciskową;
  • zawiasy uzupełniające – mają za zadanie uzupełniać egzemplarze z dużym kątem rozwarcia. Stosowane są w szafkach narożnych z łamanymi drzwiami.

Jak widać, wybór jest niezwykle szeroki. A dokonanie decyzji zależy od tego, jakie szafki posiadasz. 

Jak odpowiednio dobrać zawiasy meblowe?

Jak dobrać zawiasy meblowe? Pamiętajmy o tym, że ten element powinien być doskonale dopasowany do drzwi szafki. Nakładane modele sprawdzą się wtedy, gdy skrzydła znajdują się po zewnętrznej stronie korpusu danego mebla. Przed zastosowaniem sprawdź, czy po bokach szafki masz wolną przestrzeń do otwierania drzwiczek. Wpuszczane modele z kolei posłużą w drzwiach znajdujących się wewnątrz. Są mocowane między bocznymi ścianami korpusu mebla.

Istotne jest to, że drzwi z dwoma skrzydłami uzupełni bardzo dobrze składający się zawias. Jeśli mowa o narożnych szafkach, wymagają one wykorzystania rodzaju uzupełniającego oraz z dużym kątem rozwarcia. Co ciekawe, producenci oferują zawiasy bliźniacze, które są stosowane, gdy dwie pary drzwiczek opierają się o przegrodę środkową.

Jakie funkcje są przydatne?

Nie zapominaj o licznych funkcjach meblowych zawiasów, które spełnią Twoje oczekiwania. W innej sytuacji sprawdzi się samoczynne domykanie i otwieranie, szeroki kąt rozwarcia czy też mechanizm cichego domyku. Ta ostatnia funkcja dba o to, aby wyeliminować trzaskanie drzwiczkami. Z kolei szeroki kąt rozwarcia jest stosowany w szafkach z wewnętrznymi szufladami. Takie zawiasy meblowe wyróżniają się ujemnym uskokiem. Co do samoczynnego domykania i otwierania, użytkownicy mogą cieszyć się komfortem. Funkcja może wyhamować drzwiczki, które zostały zamknięte z użyciem zbyt dużej siły. Nie każdy wie, że zawiasy z funkcją samoczynnego domykania można spotkać nawet w przypadku szafek z małym kątek rozwarcia.

 

Producenci oferują szeroki asortyment, dzięki czemu każdy, kto aranżuje wystrój swojego wnętrza, dobierze coś dla siebie. Użytkowanie mebli za sprawą wyżej wymienionych rozwiązań staje się przyjemne i niezwykle wygodne.

Gdy szafka straci na funkcjonalności poprzez uszkodzenie zawiasu, można ją sprawnie naprawić. W tym celu skorzystaj z pomocy fachowca lub samodzielnie zamontuj nowy egzemplarz. Podczas zakupu warto postawić na solidne i wytrzymałe rozwiązania. To daje pewność zachowania bezpieczeństwa oraz komfortu podczas użytkowania mebli.