olej silnikowy

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Ciecz ta jest odpowiedzialna za skuteczne smarowanie oraz chłodzenie różnych elementów mechanicznych jednostki napędowej. Dzięki temu silnik ma zapewnioną efektywną ochronę przed zużyciem oraz wieloma innymi niekorzystnymi czynnikami eksploatacyjnymi. Oczywiście w miarę upływu czasu i kilometrów, olej traci swoje właściwości oraz ulega zanieczyszczeniu. W związku z tym niezwykle istotną czynnością serwisową jest regularna wymiana oleju na świeży posiadający optymalne parametry.

Skuteczna wymiana oleju silnikowego – podstawowe informacje

Proces wymiany oleju silnikowego nie jest wcale skomplikowaną czynnością, którą w większości przypadków kierowca może wykonać samodzielnie. Istotne jest zadbanie o odpowiednie miejsce oraz narzędzia potrzebne do wykonywania tego procesu. Czasami problem może sprawiać dostęp do filtra oleju. W przypadku pojawienia się ewentualnych trudności warto skorzystać z usług fachowców oferujących wymianę oleju silnikowego w Łodzi oraz innych miastach.

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego

W przypadku użytkowania pojazdu, w normalnych warunkach eksploatacyjnych, należy stosować się do częstotliwości wymiany oleju silnikowego podawanych przez producenta w dokumentacji pojazdu. Zwykle olej trzeba wymieniać co 10-15 tysięcy kilometrów, jeśli mamy do czynienia z normalnym użytkowaniem. Jeśli jednak układ smarowania ma dużą pojemność, a auta są użytkowane przez wiele godzin na długich trasach, to częstotliwość wymiany oleju wzrasta do poziomu 20 tysięcy kilometrów.

W przypadku braku osiągnięcia takiego przebiegu olej powinno się wymieniać rok po ostatniej wymianie. Użytkowanie pojazdu w trudnych albo ekstremalnych warunkach oznacza z kolei potrzebę częstszej wymiany tego płynu eksploatacyjnego. Oczywiście kupując olej, konieczne jest zwrócenie uwagi na oznaczenia (np. 10W40) informujące o jego klasie i rodzaju. Pod tym względem również warto sprawdzić zalecenia producenta lub fachowców oferujących wymianę oleju silnikowego w Łodzi i innych regionach.

Proces samodzielnej wymiany oleju silnikowego

Po ustawieniu auta na poziomym podłożu i rozgrzaniu silnika do temperatury roboczej należy wyłączyć silnik i otworzyć korek spustowy, którym olej spłynie do ustawionego pod nim naczynia. Dodatkowo należy odkręcić filtr oleju (czasem potrzebny jest do tego specjalny klucz). Po założeniu nowego filtra i uszczelki (posmarowanej olejem) można wlać nowy, świeży olej w ilości zgodnej z zaleceniami producenta pojazdów.

Wymiana oleju silnikowego – Łódź i inne miasta

Zarówno w Łodzi, jak też w innych miejscowościach działalność prowadzą wyspecjalizowane serwisy, których oferta obejmuje różnorodne usługi serwisowe, takie jak na przykład wymiana oleju silnikowego w Łodzi oraz pozostałych zakątkach Polski. Firmy takie zatrudniają wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców, którzy skutecznie przeprowadzają wymianę oleju, filtra oleju oraz innych płynów i części eksploatacyjnych w pojazdach mechanicznych.