niemowle

Czapeczka dla niemowlęcia jest obowiązkowym wyposażeniem każdej garderoby malucha. Zabezpiecza główkę przed zimnem i wiatrem, na które w szczególności narażone są noworodki. Niemowlęta bardzo szybko marzną, dlatego nawet latem warto mieć w zanadrzu czapeczkę wykonaną z cienkiego materiału. W tym artykule opowiemy nieco więcej o tej części garderoby i podpowiemy, na jakie produkty warto zwrócić uwagę. 

Czapki niemowlęce — jakie wybrać?

Zanim wybierzemy najlepszą czapkę, warto wypróbować wcześniej kilka rozwiązań. Nie wiemy przecież jaką czapeczkę najbardziej polubi nasze dziecko i w jakiej będzie mu najbardziej wygodnie. Jak powszechnie wiadomo — dzieci nie lubią czapek. Z tego właśnie powodu powinna być ona maksymalnie wygodna i zapewniająca komfort malucha. Dobierzmy więc przede wszystkim właściwy rozmiar – w tym celu należy zmierzyć główkę i wybrać czapkę najbardziej zbliżoną do otrzymanych wymiarów.

Kolejną kwestią jest rodzaj szwów. Niewiele rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny może być brak wystającego przeszycia, które może po prostu przeszkadzać małemu dziecku. Można znaleźć takie czapki niemowlęce w bobaskowo.sklep.pl

Nie zapominajmy też o tym, że nie chcemy, aby maluchowi było zbyt gorąco. Nie zakładajmy nigdy nakrycia głowy, kiedy przebywamy w pomieszczeniu — czapeczki powinny być używane tylko wtedy, kiedy w domu jest wyjątkowo zimno lub przy okazji wyjścia na zewnątrz. Tę część garderoby powinniśmy więc dobrać do pory roku i temperatury. Na ciepłe miesiące roku dziecko więc powinno mieć cieńszą czapeczkę, a ocieplaną na zimę i chłodną jesień. 

Czapki niemowlęce — na co zwrócić uwagę?

Czapka niemowlęca powinna być cienka, lekka oraz luźna. Uciskanie główki jest niedopuszczalne, ponieważ to powoduje duży dyskomfort.  Najlepiej, aby była wykonana z bawełny i miała delikatne szwy (można też znaleźć czapeczki bezszwowe, by w żaden sposób nie powodowała dyskomfortu.

Czapki wełniane mogą się w ogóle nie sprawdzić w przypadku dziecka, ponieważ są gryzące. Jak wiadomo, niemowlęta są bardzo wrażliwe na różne czynniki z zewnątrz.  Czapka powinna także dobrze zasłaniać czoło i uszy, ponieważ to one są najbardziej narażone na chłód i wiatr. Nie ma potrzeby, by była wiązana, ponieważ niemowlęta zwykle nie lubią wiązań.

W ciepłych miesiącach roku wystarczy lekka, bawełniana czapeczka zakrywająca tylko uszy. Zimą z kolei — grubsza i cieplejsza. Wygląd czapki to zawsze kwestia gustu rodziców, ponieważ dla małego dziecka najważniejsza jest wygoda i komfort.  Lepiej więc zastanowić się przed wybraniem modelu z wieloma wymyślnymi ozdobami, które mogą dziecku po prostu przeszkadzać. 

Czapki niemowlęce — kiedy ubierać?

Wielu rodziców nakłada małemu dziecku czapeczkę nawet wtedy, gdy maluch przebywa w domu. Nie ma potrzeby przesadzać, ale są pewne sytuacje, w których powinno się zapewnić maluszkowi nakrycie głowy. 

Przede wszystkim po kąpieli, ponieważ zazwyczaj kąpiel odbywa się w dość mocno nagrzanym pomieszczeniu, gdzie jest duża ilość gorącej pary. Po przeniesieniu pociechy do nieco chłodniejszego pokoju istnieje ryzyko, że maluch rozchoruje się od nagłej zmiany temperatury. Zapobiegawczo więc można założyć cienką, bawełnianą czapeczkę na około 40 min. 

Warto też mieć czapkę na spacerze, by niemowlę było zabezpieczone przed podmuchami wiatru. W takim wypadku czapka jest niezbędnym wyposażeniem, ale pamiętajmy, że grubość materiału powinna być adekwatna do pory roku. Latem noworodek powinien mieć na czas spaceru cienką, bawełnianą czapeczkę. Jeśli na zewnątrz jest upał i nie wieje wiatr, nie ma konieczności zakładania czapki, w szczególności jeśli stosujemy osłonę w wózku. czapeczki.

Czapkę też należy zakładać, gdy w pomieszczeniu jest zimno. Np. w przychodni, sklepie, czy też w kościele. Jeśli temperatura wynosi mniej, niż 15 stopni, wówczas powinno się założyć maluchowi czapeczkę. W temperaturze pokojowej nie ma takiej konieczności, ponieważ nie chcemy, by dziecku było zbyt gorąco.