Obecnie do dyspozycji mamy najpóźniejsze artykuły sypialniane, dzięki czemu można urządzić swoją sypialnię zgodnie z własnymi preformacjami i potrzebami. Jako, że to właśnie w sypialni spędzamy każdego dnia kilka godzin, warto zadbać dobrej jakości sen. Oprócz wygodnego materaca i pidżamy, bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniej pościeli. Powinna być ona nie tylko przyjemna w dotyku, ale również wykonana z bezpiecznych dla naszego zdrowia materiałów oraz dopasowana do wystroju sypialni. Na jaką pościel zatem się zdecydować?

Pościel do sypialni – z jakiego materiału?

Obecnie mamy spore możliwości, jeśli chodzi o wybór pościeli do sypialni. Różnią się one nie tylko kolorem czy wzorem, ale także rodzajem materiału, z którego zostały wykonane. Jeśli zależy nam na ciepłej i miękkiej pościeli, to warto postawić na pościel flanelową. Może być ona wykonana z wełny, bawełny czy też z włókien syntetycznych lub mieszanych. Naturalną tkaniną na pościel jest len. Ten cienki się nie gniecie tak mocno jak ten gruby, dlatego też zwykle właśnie po niego się najczęściej sięga. Na korzyć lnianej pościeli przemawia to, że jest bardzo dobrze oddychająca i przyjazna dla naszej skóry. Z kolei pościel atłasowa wyróżnia się tym, że po jednej stronie błyszczy, a po drugiej stronie jest matowa. Tego typu pościele są utkane z jedwabiu. Na rynku dostępne są również pościele z surowego jedwabiu, które są bardziej gładkie i lekkie. Inna opcją jest pościel satynowa, która również jest gładka, a do tego lśniąca. Może być utkana z lnu bądź też z bawełny. Jej zadaniem jest imitowanie atłasu.

Jeszcze inną opcją jest pościel batystowa, czyli z bardzo delikatnego materiału, tkanego zwykle z bawełny, rzadziej z lnu. Ciekawą opcją jest pościel z adamaszku, która posiada wyraźnie tkane wzory z dowolnych włókien. Pościel z adamaszku jest świetna na zimowe dni, gdyż jest gruba, ciepła i bardzo trwała. Do tego także bardzo efektowna. Jeszcze inną propozycją jest pościel z dżerseju, czyli materiału nietkanego tradycyjnie, ale powstającego na specjalnych maszynach. Dżersej może być cienki lub gruby. Zefir jest zaś cienką, lśniącą i do tego gładką tkaniną wykorzystywaną do produkcji pościeli. Tkana jest ona z bawełny. Na chłodne noce przyda się pościel z mako, czyli egipskiej bawełny. Jest ona gruba i wyróżnia się bardzo dobrą jakością. Podobnie przyjemna w dotyku jak satynowa, ale grubsza od niej będzie pościel z perkalu. Jest ona naturalna, miła dla skóry i trwała.

Wzory czy biel i czerń do sypialni?

Pościel sypialniana dostępna jest w różnych kolorach, wzorach czy też w wersji klasycznej. Jako, że w sypialni powinien panować klimat sprzyjający spokojowi i relaksowi, warto postawić na pościel w stonowanych barwach. Jeśli zależy nam na tym, aby pościel pełniła także funkcję dekoracyjną, to warto postawić na niebanalne wzory i motywy kwiatowe bądź geometryczne. Jeśli z kolei preferujemy styl minimalistyczny, to najlepszym wyborem będzie elegancka pościel jednobarwna. Ponadczasowym rozwiązaniem jest połączenie bieli i czerni, co wygląda nie tylko elegancko, ale także wprowadza do wnętrza nutkę nowoczesności.

 

Portal Posciel.biz pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.