sukces-moja-firmaPomimo coraz lepszej sytuacji gospodarczej w Polsce i wzroście produktu krajowego brutto świadczącym o rozwoju gospodarki bezrobocie jest ciągle na wysokim poziomie. Dlatego wiele osób poszukujących pracy decyduje się w końcu na działanie na własny rachunek. Dlatego z roku na rok rośnie liczba zakładanych jednoosobowych działalności gospodarczych. Na pewno jest to dobry sposób na aktywność zawodową, a do wzrostu tej aktywności niewątpliwie przyczyniają się programy dofinansowań pochodzące z pieniędzy unijnych przydzielanych przez Urzędy Pracy. Dofinansowanie z Urzędu Pracy wynosi obecnie około 20000 złotych, a więc jest to całkiem spora suma umożliwiająca wystartowanie z pomysłem na własny biznes. Jeszcze kilka lat temu założenie własnej firmy wiązało się z koniecznością spędzenia kilku dni w urzędach. Dzisiaj założenie własnej działalności gospodarczej jest proste jak nigdy. Wystarczy jedna wizyta w Urzędzie Miasta bądź Urzędzie Gminy i już stajemy się przedsiębiorcami prowadzącymi własną firmę.

Sytuacja trochę się komplikuje, jeżeli chcemy uzyskać wyżej wspomniane dofinansowanie z Urzędu Pracy, dlatego, że musimy być wcześniej zarejestrowani jaki bezrobotni. Staranie się o dofinansowanie zajmie Nam kilka miesięcy i wiąże się z szeregiem formalności, jakie musimy spełnić aby takowe otrzymać. Trzeba się o nie trochę postarać, trzeba napisać biznesplan oraz kosztorys inwestycji i wydatków, które pokryjemy właśnie środkami z dofinansowania. Ale to są formalności związane bezpośrednio z otrzymaniem dofinansowania, natomiast samo założenie firmy po jego przyznaniu zajmie nam raptem kilkanaście minut.

Założenie własnej firmy najprostsze jest wtedy, kiedy posiadamy swój profil zaufany do czynności administracyjnych. Wtedy wystarczy wejść na stronę ministerstwa gospodarki i przez Internet złożyć wniosek o rozpoczęcie działalności gospodarczej. Taki profil w rzeczywistości mało kto posiada, dlatego najlepiej osobiście wybrać się do stosownego dla miejsca zamieszkania urzędu. Osoby zamieszkujące miasta muszą się udać do Urzędu Miasta, natomiast te, które zamieszkują gminy do Urzędu Gminy. Na chwilę obecną jakakolwiek regionalizacja została zniesiona, wobec czego, żeby założyć swoją firmę wystarczy po prostu wybrać się do urzędu, który znajduje się najbliżej naszego miejsca przebywania.

W urzędzie należy udać się do wydziały zajmującego się właśnie rejestrowaniem działalności gospodarczej. W odpowiednim okienku bądź pokoju urzędnik wręczy nam do wypełnienia wniosek, w którym zamieszczamy wszelkie informacje dotyczące działalności, jaką zamierzamy prowadzić. Wypełnienie takiego wniosku zajmie nam kilkanaście minut, po czym musi on zostać wprowadzony do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Warto w tym miejscy zaznaczyć, że wszelkie działania związane ze wprowadzeniem takiego wpisu są bezpłatne i nikt nie ma prawa żądać od Nas jakiejkolwiek zapłaty z tą czynnością związanej. We wniosku określamy datę rozpoczęcia działalności, ale wniosek możemy złożyć nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Przedsiębiorcą stajemy się jednak dopiero z datą, którą wyznaczymy na rozpoczęcie działanie Naszej firmy. Potem zostaje nam już tylko znalezienie biura księgowego i możemy zacząć prowadzić własną firmę. Zatem założenie własnej firmy nigdy nie było tak proste jak dziś.