Obecnie na rynku spotkać można wiele rodzajów zegarków, ale ich podział zawsze należy rozpocząć od rodzaju mechanizmu na jakim opiera się ich działanie. Wyróżnia się tutaj zegarki kwarcowe i mechaniczne.

Zegarki kwarcowe 

Ich konstrukcja opiera się na płytce z kryształu kwarcu, która połączona jest z baterią. Działanie zegarka polega zaś na tym, że energia przekazywana z baterii wywołuje drgania kryształu kwarcu. Drgania te wykorzystywane są przez mikroprocesor do sterowania całym mechanizmem. Prąd wytwarzany w baterii (poza wywoływaniem drgań kwarcu), zasila również silniczek i mikroprocesor zegarka. Trzeba tutaj zaznaczyć, że mechanizmy kwarcowe nie wymagają żadnej skomplikowanej opieki. Jedynym zadaniem właściciela zegarka jest wymienianie baterii (co 2-3 lata). Niektóre z modeli tego rodzajów zegarków posiadają system EOL – „End of life”, który informuje o zbliżającym się wyczerpaniu baterii (w takim czasie wskazówka sekundowa zaczyna „przeskakiwać” co cztery sekundy). Do tego, zegarki kwarcowe są bardzo dokładne – możliwe odchylenia to jedynie kilka sekund w skali całego miesiąca. Wśród mechanizmów kwarcowych wyróżnia się także:
– Mechanizmy kwarcowe automatyczne – autoquartz – zasada działania jest tutaj taka sama, jak w zwykłym mechanizmie kwarcowym. Różnica polega jednak na tym, że energia do zasilania zamiast z baterii płynie z kondensatora. Ten ostatni jest zaś ładowany obracającym się podczas ruchu nadgarstka wahnikiem (z automatycznym naciągiem). Energia magazynowana w kondensatorze zapewnia działanie zegarka na kilkadziesiąt dni.
– Mechanizmy kwarcowe solarne – w tego rodzaju zegarku energia także może być magazynowana w kondensatorze, jednak „ładowany” jest on przez ogniwo fotowoltaiczne, zamieniające energię słoneczną na elektryczną.

Zegarki mechaniczne

Ten rodzaj zegarków napędzany jest napędami w pełni mechanicznymi, gdzie regulatorem działania jest balans. Energia do napędu regulatora jest przekazywana przy pomocy wychwytu ze sprężyny naciągu mechanizmu. Sprężyna naciągu jest tutaj mechaniczną baterią, która „przechowuje” energię kinetyczną do napędzania zegarka. Zegarki mechaniczne posiadają tzw. rezerwę chodu, która może trwać od 50 do 80 godzin. Mechanizmy dzieli się zaś – ze względu na źródło napędu sprężyny – na dwie kategorie:
1. Naciąg manualny – sprężynę naciąga się poprzez ręczne nakręcanie zegarka koronką. Zazwyczaj koronka jest trochę powiększona, aby można było nią wygodnie kręcić. Rezerwa chodu wynosi w tym mechanizmie maksymalnie 50 godzin.
2. Naciąg automatyczny – tutaj energia do naciągu sprężyny pochodzi z wahnika (obracającego się podczas codziennych ruchów ręki). W takich modelach rezerwa chodu wynosi mniej więcej 40 godzin.
Jeśli chodzi o chód zegarków mechanicznych, to tolerancja niedokładności wynosi w nich od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund na dobę. Dokładność jest jednak lepsza, im wyższa jest klasa danego mechanizmu. Warto tutaj dodać, że najdokładniejsze zegarki mechaniczne certyfikowane są zawsze przez Szwajcarski Instytut Testów Chronometrycznych.

Dziękujemy portalowi zegarmistrz.com za współpracę merytoryczną.