drukarka

Nieużywanie drukarki od dłuższego czasu powoduje wysychanie tuszu. Atrament występuje w formie cieczy i w wyniku naturalnych procesów może dojść do jego zmiany skupienia w stan stały. Z tego powodu drukowanie może stać się niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że nie da się tego uniknąć. W takim razie – co zrobić, aby tusz w drukarce nie zasychał?

Profilaktyka

Najczęstszą przyczyną zasychania tuszu jest nieaktywność drukarki atramentowej od dłuższego czasu. Regularne używanie drukarki sprawia, że będzie ona drukowała bezproblemowo. Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy wykorzystać drukarkę do drukowania i może być to cokolwiek. Czasami w drukarkach jest dostępna opcja wydrukowania strony testowej, więc nie musimy korzystać z komputera lub innego urządzenia. Pamiętajmy, aby drukować kolorowe strony, jeśli mamy tusz w różnych kolorach. Alternatywą jest opcja czyszczenia głowicy, którą przeprowadza się w celu przeciwdziałania. Można ją także spróbować użyć, gdy drukarka odmawia posłuszeństwa z powodu już zaschniętego tuszu. Często kilkukrotne użycie tej opcji pomaga na zlikwidowanie problemu niepożądanych pasków i zabrudzeń. Wynikają one z częściowo zeschniętego tuszu. Szczególnie skuteczna jest ona w przypadku wkładów na tusz, które są zintegrowane z głowicami drukującymi.

Co zrobić, żeby tusz w drukarce nie wysychał, gdy długo nie będziemy mieć dostępu do drukarki? W końcu nie zawsze mamy możliwość zadbania o tusze, więc gdy wyjeżdżamy na wakacje w trakcie urlopu. W takim przypadku nadal możemy zabezpieczyć tusze przed zaschnięciem. Należy je wyjąć z drukarki i włożyć do plastikowego pojemnika z wilgotną tkaniną. Muszą być one ułożone głowicami do góry.

Wymiana tuszy

Przy uzupełnianiu tuszy należy sprawdzić datę ważności wkładów używanych w naszej drukarce. Przeterminowanych nie należy już używać i zakupić nowe. Najlepiej zdecydować się na oryginalne, ponieważ zamienniki mogą sprawiać problemy. Nie gwarantują one utrzymania jakości druku i może on być zauważalnie niższej jakości. Zawartość nieoryginalnych wkładów może się wylać z powodu ich niskiej jakości i wtedy dojdzie do konieczności trudnego i kosztownego czyszczenia drukarki. Wymaga to wizyty w serwisie, więc nie warto szukać oszczędności. W najgorszym wypadku może ona zostać trwale uszkodzona. Poza tym część producentów drukarek przeciwdziała używaniu nieoryginalnych zamienników. Drukarka odmówi drukowania, gdyż mimo zapewnień sprzedawcy tusz nie będzie obsługiwany. Producenci drukarek czasami wprowadzają blokady nieoryginalnych tuszy w trakcie wypuszczania nowych aktualizacji swoich urządzeń.

Przechowywanie drukarki

Do zeschnięcia tuszu dochodzi również na wskutek nieumiejętnej wymiany zawartości wkładów. Nieszczelność spowoduje, że do środka katridża dostanie się powietrze i dojdzie do zeschnięcia. Duże znaczenie ma otoczenie, w jakim przebywa i pracuje drukarka. Więc co zrobić, aby tusz w drukarce nie zasychał?

Drukarka powinna być umiejscowiona w chłodnym i ciemnym miejscu. Wysoka temperatura spowodowana byciem blisko grzejnika spowoduje, że tusz szybko wyschnie. Należy chronić drukarkę i jej wkłady przed wpływem słońca, ponieważ ono również przyspieszy wyschnięcie tuszu we wkładach. Zadbajmy o stałą temperaturę powietrza w miejscu, gdzie pracuje nasza drukarka.

Tusz zasechł

Gdy oprogramowanie drukarki nie dało sobie radę z samodzielnym udrożnieniem dysz, wówczas może pomóc zamoczenie wkładu w gorącej wodzie. Metoda ta jest jednak niezalecana, gdyż może wywołać większe problemy. Lepiej jest skorzystać ze specjalnego płynu do udrażniania głowic. W najgorszych przypadkach można spróbować użyć myjki ultradźwiękowej, ale lepiej jest po prostu zrezygnować z tych wkładów i zakupić nowe wkłady i tusze, które będą długo działać. Jest wiele sklepów z tuszami i przez to zakup może się okazać trudny. Niewątpliwie należy korzystać z oferty zaufanego sprzedawcy, który ma w asortymencie wysokiej jakości tusze. Jednym z takich sklepów jest https://www.tuszmarkt.pl/. W ich ofercie znajdują się tusze wielu producentów.