mieszkanie

Zakup mieszkania od dewelopera czy z rynku wtórnego? Wiele osób zadaje sobie te pytanie. Wybór nieruchomości z rynku pierwotnego ma bardzo dużo zalet, ale czy kupno mieszkania od dewelopera jest bezpieczne?

Czy kupno mieszkania od dewelopera jest bezpieczne?

Na początek warto poruszyć temat finansów. Podczas zakupu mieszkania od dewelopera nie trzeba martwić się tym, że ktoś nas uprzedzi. Oznacza to, że nieruchomość jest zarezerwowana. W przypadku rynku wtórnego zdarzają się sytuacje, kiedy potencjalny klient oczekujący na decyzję kredytową nagle dowiaduje się, że właściciel sprzedał mieszkanie za gotówkę. Dodatkowym atutem finansowym jest fakt, że można uzyskać atrakcyjną promocję. Dzieje się tak, ponieważ bardzo często dwie inwestycje powstają niedaleko siebie i deweloperzy chcąc zachęcić do kupna, oferują rabaty czy też usługi wliczone w cenę. Ponadto decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, ma się gwarancję wysokiego standardu. Mieszkanie jest nowe i wybudowane zgodnie  z aktualnie obowiązującymi standardami.

Z kolei zakup mieszkania z rynku wtórnego może się wiązać z przykrymi niespodziankami oraz wadami ukrytymi, które prędzej czy później się ujawnią. Bardzo dużą zaletą zakupu mieszkania od dewelopera jest nieograniczona swoboda wyboru w zakresie wyposażania i aranżacji lokalu. Co ciekawe nie tylko można mieć wpływ na kolor ścian czy też styl, ale również na wczesnym etapie inwestycji można ustalić z deweloperem ewentualne modyfikacje, jakie zostaną wprowadzone w trakcie budowy. Atrakcyjna lokalizacja i rozwinięta infrastruktura to kolejna zaleta wynikająca z zakupu mieszkania z rynku pierwotnego.

Deweloperzy, szukając terenów pod inwestycję, kierują się przede wszystkim potrzebami swoich potencjalnych klientów. Tak jak można zauważyć, zakup nieruchomości od dewelopera ma wiele zalet. Warto jest jednak pamiętać o jednej z najważniejszych, czyli o bezpiecznej transakcji. Podpisana umowa czy rezerwacja nieruchomości to tylko przykłady zabezpieczenia się kupującego. 

Jak kupić mieszkanie od dewelopera krok po kroku?

Warto wiedzieć, jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera. Taki zakup składa się z siedmiu następujących kroków:

  1. Zbadanie zdolności kredytowej jest bardzo ważne. Pozwoli to na określenie, ile pieniędzy można przeznaczyć na zakup nieruchomości, a w przypadku chęci uzyskania kredytu na oszacowanie szansy na jego otrzymanie. Warto również pamiętać, że wydatki nie zakończą się na otrzymaniu kluczy do mieszkania. Będzie konieczne wykończenie nowego lokum, co z pewnością wygeneruje niemałe koszty. 
  2. Poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości. Najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę to cena, powierzchnia oraz lokalizacja. Takie informacje bez problemu można wyszukać w Internecie. Najwięcej ofert znajdziemy na branżowych portalach ogłoszeniowych takich jak na przykład https://moeko.pl/eko-apartamenty/wielun-kosynierow/ 
  3. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest sprawdzenie dewelopera oraz inwestycji. Po wybraniu konkretnej nieruchomości należy udać się do biura sprzedaży i dokładniej przyjrzeć się proponowanym warunkom. Warto również zażądać prospektu informacyjnego inwestycji, z którego dowiedzieć się można między innymi: jakie doświadczenie ma deweloper, czy przeciwko niemu nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, czy inwestycja posiada niezbędne zezwolenia, kto finansuje budowę oraz jak zabezpieczone są interesy nabywców i wiele więcej. 
  4. Podpisanie umowy przedwstępnej. Po wyborze mieszkania nadchodzi czas na negocjacje, których zakończeniem jest podpisanie umowy deweloperskiej. Warto wiedzieć, że umowa deweloperska jest zawierana w formie aktu notarialnego, a jej koszt dzielony jest pomiędzy sprzedającego a kupującego. 
  5. Po zakończeniu budowy nadchodzi czas odbioru mieszkania. W umówionym dniu, w obecności przedstawiciela dewelopera oraz wykonawcy, powinno się sprawdzić m.in. standard wykończenia, czy nie ma wad np. w wykonaniu podłóg i ścian oraz czy wymiary pomieszczeń są zgodne z projektem. 
  6. Podpisanie umowy ostatecznej może odbyć się tylko, gdy budynek będzie gotowy i oddany do użytkowania lub w przypadku kupna gotowego mieszkania, transakcję można sfinalizować po zakończeniu formalności kredytowych i podpisaniu umowy z bankiem.
  7. Warto skorzystać z rządowej dopłaty do wkładu własnego kredytu hipotecznego, o którą można się starać od początku 2014 roku. 

Kupno mieszkania od dewelopera jest bezpieczne i ma więcej zalet niż zakup z rynku wtórnego. Należy jednak na początku zbadać swoją zdolność kredytową i zdobyć jak najwięcej informacji o inwestycji.