kredyt

Oferta kredytowa w Polsce jest bardzo szeroka. Trzeba przyznać, że praktycznie każdy bank ma w swoim pakiecie usługowym jakąś ofertę, która pozwoli spełnić marzenia. Wśród nich znaleźć można chociażby kredyty hipoteczne, kredyty firmowe na ogromną sumę. W przypadku małych kredytów każdy klient jest w stanie poradzić sobie samodzielnie ze znalezieniem dla siebie korzystnej oferty, jak również ze złożeniem wniosku. Gorzej, jeżeli ma się do czynienia z większymi zobowiązaniami finansowymi. W takich przypadkach koniecznością może okazać się wsparcie doradcy kredytowego.

Doradca kredytowy – ogólnie

Czy doradca kredytowy jest płatny? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Zanim jednak zostanie udzielona finalna odpowiedź, warto tak naprawdę sprawdzić, z jaką osobą/firmą ma się do czynienia. Tak naprawdę o doradcy kredytowym można powiedzieć, że jest pośrednikiem, który pomaga w wybraniu najkorzystniejszej oferty bankowej. Decydując się na wybór takiej osoby, należy wziąć pod uwagę to, czy ma się do czynienia z osobą pracującą tylko i wyłącznie dla konkretnego banku, czy też nie. Korzystniejszą opcją jest to drugie rozwiązanie. Zawsze można być pewnym tego, że otrzyma się faktycznie najkorzystniejszą ofertę z możliwych, jakie tylko w obecnym czasie są możliwe – niezależnie od tego, z jakim bankiem ma się dokładnie do czynienia. W tym pierwszym wypadku trzeba liczyć się ze stronniczością wobec tylko banku zatrudniającego.

Zadania doradcy kredytowego

Zanim jednak trzeba będzie zamartwiać się tym, kto płaci doradcy kredytowemu, czas na to, aby sprawdzić, jakie są dokładnie zadania owej osoby. Wiele osób jest przekonanych, że jest w stanie sobie bez niego poradzić, jednak prawda jest zupełnie inna. Do głównych zadań doradcy kredytowego należy:

  • ocena zdolności kredytowej – to tak naprawdę pierwsza osoba, która jest w stanie ocenić, czy ktoś ma szansę na kredyt, czy jednak nie. U doradcy trzeba pojawić się z odpowiednim kompletem dokumentów jak chociażby zaświadczenie o zarobkach. Doradca będzie również sprawdzał historię kredytową, aby stwierdzić, czy faktycznie można postarać się o zaciągnięcie takiego zobowiązania finansowego, czy też nie.
  • porównanie oferty – jeżeli ocena zdolności kredytowej wypadła pozytywnie, to doradca kredytowy z Kielc, będzie szukał najkorzystniejszych ofert w różnych placówkach bankowych. Ma on bardzo poważne zadanie, ponieważ nie zawsze ta oferta z najniższą ratą, jest tą najkorzystniejszą. To właśnie w tym momencie doradca odpowiada na pytanie – który kredyt będzie tym faktycznie najbardziej opłacalnym.
  • negocjacje bankowe – takie, które są w stanie sprawić, że uda się pozyskać jeszcze korzystniejszą ofertę, uzyskując coś w gratisie, jak chociażby zmniejszenie odsetek, czy też cokolwiek innego. Ma to szczególnie ważne znaczenie, jeżeli weźmie się pod uwagę kredyty o naprawdę wysokich kwotach.
  • wypełnienie dokumentów – aby móc otrzymać pozytywną odpowiedź, liczy się również wypełnienie prawidłowego wniosku. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, więc warto w tej kwestii zdać się na osobę, która faktycznie ma do czynienia z tego typu formalnościami na co dzień. Z jej pomocą wszystko uda się wypełnić dobrze, a do tego szybko.

Prowizja dla doradcy kredytowego

Doradca kredytowy – kto mu płaci? Teraz wszystkie osoby, które żyły w strachu, że to one będą musiały uregulować rachunek, mogą spać spokojnie. Za to odpowiedzialny jest bank. Doradca kredytowy otrzymuje od nich wynagrodzenie w formie prowizji. W jakiej wysokości? Wszystko tak naprawdę uzależniona jest od tego, z jakim dokładnie bankiem ma się podpisaną umowę, jak również od wysokości kredytu. Im będzie on większy, tym większa będzie prowizja. Wszystko zawsze ustalane jest procentowo.

Czy klient nigdy nie płaci doradcy kredytowemu? Na ogół nie. Są jednak wyjątki od takiej sytuacji. Chodzi tu bowiem o to, jeżeli usługi doradcy kredytowego mają wykraczać poza standard. Tzn. jeżeli chodzi o znalezienie dobrego kredytu na znacznie bardziej złożone inwestycje, np. na firmę.