Za mało zarabiasz, a może w ogólne nie masz pracy? Może warto się zastanowić nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Własny biznes może być całkiem niezłym rozwiązaniem. Osoby bezrobotne mogą się starać o dotacje z urzędu pracy. Nie są one wprawdzie zbyt wysokie, ale przy dobrym biznesplanie i ciekawym pomyśle na działalność może to wystarczyć na początek.

Zanim jednak zaczniemy zakładać firmę, zastanówmy się, co chcielibyśmy i co możemy robić. Jeśli już mamy jakiś pomysł, to warto zrobić rozpoznanie, czy na naszą działalność będzie zapotrzebowanie. Wiele biznesów szybko padło, ponieważ nie było zapotrzebowania na proponowane przez nie usługi. Jedną z możliwości jest biznes w Internecie. Wprawdzie coraz więcej firm przenosi się do tego medium, ale wciąż istnieją duże możliwości rozwoju, nawet jeśli chodzi o handel. Specjaliści szacują, że jeszcze co najmniej 3 lata nowe firmy internetowe wciąż będą miały bardzo duże szanse na rozwój.
Co można robić w Internecie? Możliwości jest sporo. Jeśli jesteś informatykiem, programistą, grafikiem komputerowych, to załóż firmę, która oferuje usługi w twojej specjalności. Wciąż popularnością cieszą się usługi projektowania stron internetowych. Potrzeba ich coraz więcej i coraz więcej osób i firm rozumie wagę profesjonalnie sporządzonej strony. Dobrym biznesem może okazać się pozycjonowanie stron. Niektórzy są skłonni zapłacić całkiem niezłe pieniądze, aby tylko znaleźć się w trzech – czterech pierwszych wyszukanych linkach. Także sklepy internetowe ciągle mają szansę na niezły rozwój. Problemem może być jedynie wybranie branży, która chcemy prowadzić. A może jeszcze coś innego? Koniecznie zróbcie biznesplan. To pozwoli oszacować wydatki, jakie będą niezbędne na rozruch firmy.
Jak zakłada się firmę internetową? Tak samo jak zwykłą. Musimy zarejestrować działalność gospodarczą na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli mamy elektroniczny certyfikowany podpis, to robimy wszystko przez Internet. Jeśli nie, to albo wypełniamy specjalną deklarację i ze specjalnym kodem udajemy się do urzędu gminy, aby tam potwierdzić rejestrację lub też wypełniamy formularz ręcznie i udajemy się z nim do gminy. Teoretycznie CEIDG informuje o założeniu firmy ZUS, urząd skarbowy i urząd statystyczny. Jednak jeśli chcemy przyspieszyć procedurę, to warto udać się tam samemu.

W ZUS wypełniamy stosowne formularze, zgłaszając siebie i członków rodziny do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Jeśli będziemy mieć pracowników, to ich także musimy zgłosić. W urzędzie skarbowym musimy wybrać sposób opodatkowania. Decydujemy też, czy od początki będziemy podatnikami VAT. Jeśli nie mieliśmy numeru NIP, to najwyższa pora, aby zgłosić się po jego nadanie. W urzędzie statystycznym zostaje nam nadany numer REGON.

To już prawie wszystko. Pozostaje jeszcze założenie firmowego konta bankowego. Wprawdzie nie jest to konieczne, ale warto je mieć. Teraz musimy jeszcze wykupić odpowiednie domeny i wybrać adres internetowy dla strony naszego biznesu. I możemy już ruszać z działalnością.