komputer

W dzisiejszych czasach posiadanie odpowiednio dostosowanej strony internetowej to podstawa każdego biznesu. Znaczna część sprzedaży i usług przeprowadzana jest teraz w formie wirtualnej, przez co każdy, kto nie posiada swojego portalu, mija się z wielkimi okazjami. Niestety, można również posiadać stronę, która jest jednak niefunkcjonalna. Wiele zależy tutaj od dobrze dobranego hostingu. Jak wybrać, aby nie żałować? Warto się temu przyjrzeć.

Hosting, czyli co takiego?

Nie każdy musi znać się na szczegółach dzisiejszego światka informatycznego, więc warto wytłumaczyć to pojęcie. Hosting jest niczym innym, jak udostępnianiem przestrzeni na serwerach, dzięki czemu dana osoba może kolekcjonować dane, które z kolei pozwalają na sprawną pracę danej witryny. Nieodpowiednio dobrany hosting może sprawiać, że strona nie będzie działała tak, jak tego pragniemy – będzie zbyt wolna lub nie będzie mogła pomieścić wszystkich potrzebnych elementów. Może też nie radzić sobie z ilością osób, które ją odwiedzają.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jaki hosting wybrać. Warto przyjrzeć się cechom, które mają na to największy wpływ.

Rodzaj hostingu i pojemność serwera

Obie te cechy korelują ze sobą w dużym stopniu. Klient do wyboru posiada najczęściej dwie opcje – hosting dedykowany i współdzielony. W przypadku tego pierwszego można cieszyć się pełną funkcjonalnością i niezależnością, gdzie spotkamy się również z większą pojemnością serwera. Wariant drugi jest przeznaczony raczej dla startujących biznesów, które jeszcze nie mają pewności, czy przetrwają na rynku. 

Sama pojemność serwera jest niczym innym, jak miejscem na dysku (serwerze), które jest nam udostępniane. Tutaj warto zastanowić się nad swoimi planami. Każdy, kto będzie stosował dużą ilość filmów, grafik i innych multimediów, powinien postawić na jak najwyższą pojemność dysku. Jeśli jednak nie ma tego w planach, nie ma sensu przepłacać za coś, czego nie będziemy używać.

Przepustowość, ilość domen i transferu

Niektóre hostingi przychodzą z możliwością postawienia jedynie jednej domeny – oznacza to, że dany serwer pozwoli jedynie na uzyskanie jednej strony internetowej. Najczęściej jest to wystarczające, jednak potrzeby są różne. Jeśli w planach jest stworzenie wielu stron, warto zwrócić uwagę, czy opcja ta będzie możliwa w danym pakiecie.

Mówiąc o tym, jak wybrać hosting, nie można również zapomnieć o transferze danych. Mowa tutaj o każdym otwarciu strony, przesłaniu e-maila, czy pobraniu pliku z serwera. Co to oznacza w praktyce? Im więcej użytkowników, tym trzeba postarać się o wyższy limit transferu. Jeśli użytkowników nie będzie wiele, często wystarczy kilka lub kilkadziesiąt GB transferu miesięcznie.

Wszystko to zwieńcza przepustowość, która mówi o tym, jak wiele danych może być przesyłanych w danym momencie. Tutaj warto kierować się podobną zasadą, co przy ilości transferu. Im mniejszy predyktowany ruch, tym mniejsza przepustowość będzie potrzebna.

Bezpieczeństwo 

Tutaj jest wiele aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Co jest szczególnie ważne?

  • Kopie zapasowe – hosting powinien oferować kopie zapasowe, które wykonywane są codziennie. W ten sposób jakakolwiek awaria nie spowoduje utraty wielu danych, a czasem nawet uchroni przed utratą jakichkolwiek plików.
  • System monitoringu serwerów – to prosty sposób na sprawdzanie poziomu funkcjonowania serwerów i prognozowania sytuacji kryzysowych.
  • Szyfrowanie połączeń i ochrona przed atakami ddos – są to podstawowe zabezpieczenia przed działaniami hakerów, którzy mogą uprzykrzyć życie.

Wszystko to powinno zostać zwieńczone stosowaniem odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa. 

Wsparcie techniczne i cena 

Dostęp do pomocy technicznej powinien być możliwy 24/7, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się problem. Warto też posiadać wiele kanałów komunikacji, aby ułatwić przepływ informacji. Jeśli chodzi o koszty, dziś najtańszy hosting znajdziesz w hostinghouse.pl, gdzie otrzymasz również dostęp do świetnego wsparcia technicznego i wysokiej jakości serwerów.

Zastanawiając się, jaki hosting będzie najlepszym rozwiązaniem, warto spojrzeć na wszystkie z wymienionych aspektów i samemu podjąć decyzję. W ten sposób można będzie otrzymać najbardziej spersonalizowaną opcję.