Frezowanie to sposób obróbki skrawaniem metali, tworzyw sztucznych oraz drewna, a nawet ceramiki. Frezowanie za pomocą obrabiarek CNC to wydajna metoda, która ma wiele zalet. Pozwala na dużą powtarzalność uzyskanych produktów oraz na dokładność i precyzję podczas pracy przy niewielkich stratach materiału. Ta nowoczesna technika wykorzystywana jest w wielu branżach, a za jakość wyrobów odpowiada specjalna maszyna numeryczna, którą udaje się programować.
Frezowanie CNC – co to jest?
Podczas skrawania materiałów za pomocą obrabiarek numerycznych CNC powstają ubytki w postaci wiórów. To charakterystyczna cecha tego rodzaju skrawania. Za proces odpowiada maszyna komputerowa, którą z powodzeniem można programować numerycznie. Oznacza to, że wyspecjalizowany operator wprowadza do systemu dane oraz parametry, następnie dobierane są odpowiednie narzędzia dedykowane do danego materiału. Wyrób, który ma być obrabiany, umieszcza się we frezarce. Maszyna na podstawie prowadzonych danych zaczyna pracę. Warto dodać, że jest to bardzo szybki sposób na uzyskanie jednolitej, powtarzalnej partii towaru.
Frezowanie CNC stosowane jest powszechnie do obróbki różnego rodzaju metalu, drewna oraz tworzywa sztucznego i ceramiki. Frezarki różnią się między sobą pod względem sposobu obróbki materiału, ilości osi, na których pracują, lokalizacją wrzeciona. Najbardziej skomplikowane maszyny mogą posiadać nawet 5 osi, zwykle spotyka się obrabiarki o 3 osiach. Niektóre urządzenia mogą pracować pionowo, a inne poziomo. Sterowanie komputerem pozwala usunąć dokładną ilość materiału i wykonać precyzyjne rowki, kanaliki i wcięcia. Nowoczesne frezarki pozwalają stworzyć nawet wielowymiarowe przedmioty.
Jak wygląda frezowanie CNC krok po kroku?
W dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygląda proces frezowanie CNC, co to jest obrabiarka numeryczna oraz na jakiej zasadzie pracuje. Na początku określa się projekt przedmiotu, który ma zostać wykonany za pomocą obróbki skrawaniem. Projekt wprowadza się do komputera, to zadanie dla wyspecjalizowanego projektanta oraz dla operatora frezarki. Duże znaczenie ma poprawność, a wręcz bezbłędność projektu, następnie projekt musi zostać przetworzony na język maszyny, która będzie musiała wykonać całą pracę. Gotowy projekt przemienia się w plan pracy urządzeń frezujących. Kiedy wszystko jest gotowe i poprawne — frezowany przedmiot należy umieścić w maszynie. Przedmiot przemieszcza się ruchem obrotowy posuwnym, a narzędzia frezujące wykonują ruchy obrotowe. Frezy pracują na podstawie wprowadzonego planu, wykonują kanaliki, otwory i rowki. Podczas pracy powstają ubytki w formie wiórów metalowych, drewnianych lub z tworzywa sztucznego. Duże tempo pracy, precyzyjność oraz wytwarzanie jednolitej partii wyrobów sprawia, że frezowanie CNC jest jedną z popularniejszych metod obróbki skrawaniem.
Najważniejsze zalety frezowania CNC w Rzeszowie
Automatyczne frezowanie CNC w Rzeszowie ma wiele zalet, o niektórych napisano już wcześniej, warto jednak zaznaczyć, że korzystanie z programowania numerycznego pozwala wyeliminować wiele błędów, które zdarzają się podczas ręcznej obróbki skrawaniem. Za pomocą frezarek CNC kształtuje się nie tylko popularne materiały, ale również metale szlachetne, takie jak złoto lub srebro. Duża precyzja i dokładność pozwala uzyskać nawet najbardziej wymyślne kształty, co często używane jest w dekoratorstwie i w jubilerstwie. Frezowanie CNC drewna to sposób na stworzenie wyjątkowych produktów w szybkim czasie, co znacznie ogranicza prace ręczne i pomaga uzyskać dużą partię identycznych wyrobów, co jest szczególnie ważne w wielu branżach. Kolejnym plusem frezowania z pomocą obrabiarek numerycznych jest nieomylność maszyny, która została prawidłowo zaprogramowana. Dużą zaletą jest również brak powstawania nadmiaru skrawów, czyli wiórów, takie rozwiązanie pozwala na oszczędności, zwłaszcza w przypadku drogich surowców, głównie metali. Warto zaznaczyć, że frezowanie za pomocą obróbki CNC jest tańsze i szybsze od innych metod skrawania.