gres

Gres to materiał wynaleziony w XX wieku, który znalazł zastosowanie zarówno w wykańczaniu wnętrz, jak i dekorowaniu zewnętrznych powierzchni. Wiele osób, decydując się na remont swojego domu, zastanawia się, czy warto wybrać płytki gresowe zamiast popularnych ceramicznych. Jakie są różnice we właściwościach tych materiałów? Czy pierwszy rodzaj można układać w łazience lub kuchni? Jaki jest koszt takiej usługi?

Gres a płytki ceramiczne – co lepiej sprawdzi się w domu?

W odróżnieniu od płytek ceramicznych, powstałych poprzez wypalenie glinki, krzemionki i topników, gres tworzony jest z kwarcu, skalenia oraz kaolinu, które poddaje się prasowaniu pod wysokim ciśnieniem, a następnie wypalaniu w temperaturze 1250°C. Ze względu na użyte materiały ten rodzaj odznacza się wyższą twardością w porównaniu do ceramiki. Dzięki temu jest odporny na zarysowania oraz ścieranie. Tak wykonany materiał nie ulega rozkruszaniu, przez co można bez problemu wiercić w nim otwory na kontakty elektryczne czy podłączenia instalacyjne.

Równie ważnym aspektem wpływającym na wytrzymałość płytek gresowych jest to, iż posiadają niską nasiąkliwość. Ta właściwość wynika z całkowitego sprasowania i stopienia czerepu, przekładając się tym samym na niską absorpcję wody. Z tego powodu mogą być stosowane w łazienkach, kuchniach, jak i na zewnętrznych ścianach budynków, co dodatkowo umożliwia ich wysoka mrozoodporność. Właśnie dlatego są o wiele lepszym materiałem do wykańczania wnętrz, który zapewni jakość i efekt na wiele lat. Z tych względów wiele osób decyduje się na skorzystanie z usługi układania gresu. Warszawa stanowi miasto, gdzie nie brakuje firm mających ten punkt w ofercie.

Wymiary i wygląd płytek gresowych 

Płytki gresowe można zazwyczaj znaleźć w kształcie prostokątów lub kwadratów o różnych wymiarach. Najczęściej spotykane są one w przedziale 30-120 cm długości i szerokości. Grubość zależy od producenta, jednak przeważnie wynosi 5 mm, jednak można również wyszukać modele mające 9-12 mm.

W wielu sklepach dostępne są zróżnicowane wzory, jednak nie cechują się aż taką oryginalnością jak niektóre desenie płytek ceramicznych. Przeważnie obejmują marmurkowe faktury lub odcienie zbliżone do betonu czy pokrytego korozją metalu. Takie elementy sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, utrzymanych w stylu loft lub glamour. Gresy można zestawiać z innymi materiałami oraz odcieniami, ponieważ doskonale uzupełniają przestrzeń i znajdujące się w niej przedmioty, tym samym podkreślając charakter miejsca oraz jego nastrój. 

Jaka jest cena układania gresu w Warszawie? 

Najczęściej usługami związanymi z montowaniem płytek gresowych zajmują się doświadczeni i wyspecjalizowani glazurnicy. Koszt robocizny może wahać się w zależności od miejsca zamieszkania, dodatkowych materiałów oraz ilości zastosowanych płytek. Przykładowo cena układania gresu w Warszawie wynosi od 70 zł do 170 zł brutto na m².

Przed zdecydowaniem się na konkretną firmę warto sprawdzić opinie na jej temat oraz porównać koszt danej usługi u kilku glazurników. Profesjonalnych fachowców można szukać, wpisując w wyszukiwarce frazę: “układanie gresu w Warszawie”. W internecie ogłasza się wiele wiodących firm, wykonujących zlecenia na najwyższym poziomie. Z tego powodu to doskonałe miejsce, aby znaleźć osoby zajmujące się układaniem gresu w Warszawie w przystępnej cenie.