trawa

Każda osoba posiadająca i dbająca o swój ogród pragnie tego, aby prezentował się on możliwie jak najlepiej i cieszył oko zawsze, kiedy przyjdzie ochota na chwilę relaksu na świeżym powietrzu. W tym celu sądzą i wysiewają one różnego rodzaju rośliny, które mają upiększyć ich prywatny kawałek “raju na ziemi”. Wśród najchętniej wybieranej roślinności do ogrodu ze względu na łatwość w uprawie oraz atrakcyjne ceny, są różnego rodzaju trawy ozdobne. Doskonale wiemy, jak wiele tego typu propozycji dostępnych jest na rynku i jak trudny w związku z tym jest wybór tej odpowiedniej. Postanowiliśmy więc przygotować dla Was specjalny artykuł, w którym przedstawimy kilka najładniejszych i najchętniej wybieranych traw ogrodowych. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Zakładanie ogrodów i trawników – jaką trawę ozdobną wybrać?

Projektowanie ogrodu w Poznaniu lub innych miejscowościach, nie jest łatwą sztuką, a nawet z pozoru proste elementy, takie jak określenie przestrzeni pod trawnik oraz trawy ozdobne mogą przysporzyć wielu problemów, jeśli nie posiada się wystarczającej wiedzy.

Trawy ozdobne dzielimy na trzy grupy główne – wysokie, średnie i niskie. Każda z nich posiada swoją unikalną charakterystykę i to właśnie na jej podstawie powinno się dobierać odpowiednią trawę do efektu wizualnego, jaki chcemy uzyskać za jej pomocą.

Zacznijmy od traw najniższych, do których często błędnie zalicza się trawę zwyczajną, którą pokrywa się teren o dużej powierzchni. Do tej grupy należą wszelkie rośliny trawiaste o wysokości do około 0,5 m, które bardzo często stanowią element składu tzw. mieszanek gazonowych. Ze względu na to, że wśród nich występują gatunki niezwykle atrakcyjne wizualnie, wielu specjalistów zajmujących się projektowaniem ogrodów zaleca umieszczanie ich w widocznych miejscach na pierwszym planie. Doskonale sprawdzą się więc jako element dekoracyjny do różnego rodzaju skalniaków i rabat, ale też będą stanowić doskonałą ozdobę przy krętych ogrodowych ścieżkach.

Kolejną grupą są trawy o średnich wysokościach. Zazwyczaj nie rosną one wyższe niż około 1,5 metra i doskonale sprawdzą się w towarzystwie nieco wyższych roślin. Będą stanowić one wtedy estetyczne uzupełnienie wizualne, nadające danemu miejscu unikalnych charakter. Wśród najchętniej wybieranych gatunków z tej grupy wymienić można m.in. wydmuchrzycę popielatą, proso rózgowate czy owies wiecznie zielony. Warto dodać, że trawy średnie często stanowią idealny kompromis między gatunkami niskimi a wysokimi, przez co cieszą się ogromną popularnością.

Ostatnią z grup traw ozdobnych są oczywiście trawy wysokie. Niektóre z nich osiągają maksymalne wysokości nawet w okolicach trzech metrów, a więc spokojnie mogą one przerosnąć niektóre krzewy oraz młode drzewa. Specjaliści zajmujący się zakładaniem ogrodów najczęściej polecają sadzenie ich w jednogatunkowych grupach w odosobnionych miejscach, dzięki czemu skutecznie ozdobią i wypełnią przestrzeń, jednak zaznaczają, że tego typu roślinność doskonale prezentuje się również w sąsiedztwie różnego rodzaju żywopłotów. W przypadku traw wysokich najchętniej wybierane są m.in. bambusy, rozplenice syberyjskie czy też miskanty chińskie.