budowa domu

Kiedy nadchodzi moment, w którym postanawiamy wybudować dom, trzeba również zastanowić się nad kosztami, jakie nas wyniosą podczas tego działania. Posiadając już swoją działkę łatwiej będzie oszacować wszystkie wydatki. Niestety w obecnych czasach koszty materiałów wzrastają w zawrotnym tempie, ciężko jest obliczyć przyszłe koszty tak, aby się one faktycznie utrzymały. Jak podliczyć koszty przed budową domu?

Co wpływa na koszt budowy domu – firmy budowlane Poznań

Istnieją pewne czynniki, które decydująco wpływają na kwotę kosztów wybudowania domu. Także, jakie cechy decydują o kosztach, jakie można ponieść podczas wznoszenia budynku mieszkalnego?

  • lokalizacja inwestycji – tak jak we wszystkim, tak i podczas budowania domu lokalizacja jest jednym z ważniejszych czynników, które wpływają na cenę. Na terenach znajdujących się bliżej dużych miejscowości koszty budowy domu będą wyższe niż na terenach bardziej oddalonych wiejskich.
  • metraż domu – niekoniecznie mniejszy budynek będzie oznaczał niższą cenę za 1mkw. Jednakże decydując się na budowę mniejszego domu zużyje się mniej materiałów, będą niższe opłaty za robociznę podczas budowania i wykańczania. Natomiast po ukończeniu budowy koszt ogrzewania i ogólnej eksploatacji również będzie korzystniejszy dla portfela.
  • system budowy domu – otóż wyróżnia się dwa systemy budowy domów: zlecony i gospodarczy. System zlecony może być droższy, ze względu na to, że opłaca się wyższe koszty robocizny, a te tak samo, jak i koszty materiałów bardzo szybko rosną.
  • konstrukcja budynku – taniej budowane mogą być domy szkieletowe typu kanadyjskiego, natomiast tradycyjna technologia murowana będzie droższa. Wszystkie koszty będą uzależnione od jakości i typu materiałów budowlanych, a potem i wykończeniowych.
  • liczba kondygnacji budynku – ostatnio dużą popularnością, ze względu na niższy koszt cieszą się domy parterowe, bez piwnic czy zagospodarowanego poddasza. Sam brak schodów jest już dużym odciążeniem dla portfela, dlatego, jeśli nie jest potrzebny budynek piętrowy, warto jest zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Wszystkie koszty tych czynników mogą oczywiście nieustannie wzrastać, dlatego decydując się na budowę, lepiej jest brać pod uwagę wyższą cenę lub szybkie wykonanie.

Ile może kosztować metr kwadratowy budowy domu jednorodzinnego – firmy budowlane Poznań

Porównując kilka podobnych projektów ze sobą, które mają zbliżone koszty budowy, warto zwrócić szczególną uwagę na datę, kiedy oszacowanie zostało sporządzone, ponieważ jeżeli było ono wyliczone parę lat temu to, od tego czasu cena wszystkich usług na pewno się zmieniła. Również istotnym czynnikiem jest region, w którym ma zostać zrealizowana inwestycja. Jeśli zastanawiamy się nad budową domu jednorodzinnego warto wziąć pod uwagę fakt, że koszty takiej budowli w ostatnim czasie znacząco wzrosły, między innymi przez ceny robocizny, jakie sobie liczą pracownicy fizyczni. Tak naprawdę coraz ciężej jest znaleźć wykwalifikowane i doświadczone firmy budowlane w Poznaniu, dlatego właśnie zaczynają się oni coraz wyżej cenić.