auto

Czego obawiamy się, kupując używany samochód? Czy auto jest bezpieczne? Czy sprzedawca rzetelnie poinformuje Cię o stanie technicznym pojazdu? Czy auto nie pochodzi z kradzieży? To najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości. Jako kupujący możesz zaczerpnąć opinii zaufanego mechanika, dokładnie obejrzeć auto, rzeczowo porozmawiać ze sprzedawcą lub przejrzeć książkę serwisową. Jednak przede wszystkim powinieneś sprawdzić samochód po numerze VIN. Jak sprawdzić samochód po numerze VIN? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Co to jest numer VIN i gdzie go znaleźć?

VIN (z ang. Vehicle Identification Number) to numer identyfikacji pojazdu potocznie nazywany numerem nadwozia. Jest to unikalne i obowiązkowe oznakowanie każdego pojazdu, złożone z siedemnastu liter i cyfr. Zbudowany jest z trzech części:

  • WMI (World Manufacturer Identifier) – trzy pierwsze znaki to światowy kod producenta, który jest mu przydzielany w celu jego identyfikacji.
  • VDS (Vehicle Description Section) – sześć kolejnych znaków, które podają specyfikację techniczną, opis modelu. O wyglądzie zapisu decyduje producent.
  • VIS (Vehicle Inspection Service) – osiem ostatnich znaków będących numerem seryjnym, najczęściej zawiera rok i miejsce produkcji oraz numer serii.

Gdzie szukać numeru VIN? Numer VIN znajduje się w kilku miejscach:

  • Dokumentacja pojazdu – dowód rejestracyjny – pozycja „E”, dokumenty ubezpieczeniowe np. OC, książka serwisowa samochodu,
  • Tabliczka znamionowa – umiejscowiona np. na: obudowie deski rozdzielczej, podłodze bagażnika, podłodze przed fotelem pasażera, pod tylnym siedzeniem, podłużnicy prawej ramy za kołem przednim, podłużnicy prawej ramy za kołem tylnym, przegrodzie czołowej, słupku środkowym prawym, wzmocnieniu bocznym prawym i czołowym.

Czego się dowiesz, sprawdzając samochód po numerze VIN?

Skoro wiesz już gdzie znaleźć numer VIN, teraz dowiesz się, jak sprawdzić samochód po VIN i jakie informacje można uzyskać. Kupując samochód, chcemy, aby był bezpieczny. Jesteśmy ciekawi, czy informacje o jego stanie technicznym są prawdziwe, nie chcemy w bliskiej przyszłości dowiedzieć się o ukrytych wadach i usterkach, ani ponosić dodatkowych kosztów związanych z ich naprawą. Ważne są także informacje o tym, czy samochód jest bezwypadkowy, czy przechodził gruntowne remonty.

Dzięki sprawdzeniu pojazdu po numerze VIN uzyskasz dane techniczne dotyczące przebiegu licznika, stanu silnika, rodzaju paliw i jego spalaniu. Na podstawie uzyskanych informacji warto sprawdzić, czy wyposażenie fabryczne to, to które widzisz. Drobne zmiany mogą świadczyć o zużyciu lub naprawie drobnej usterki, ale większa ingerencja wskazuje na udział auta w kolizji, powodzi itp.

Otrzymane informacje będą dotyczyły także historii pojazdu, czyli ilości właścicieli, badaniach diagnostycznych i ich wynikach, ciągłości ubezpieczeń, kolizjach i wypadkach, w których auto brało udział. Historia szkód pojazdu, którą uzyskujesz, sprawdzając samochód po numerze VIN, jest uzupełniana przez diagnostę, który jest zobowiązany do wpisania wszystkich zmian podczas badania diagnostycznego.

Historia auta za granicą to osobna kategoria informacji, pochodzących z zagranicznych baz danych. To ważne informacje szczególnie w przypadku auta sprowadzanego z zagranicy. Najczęściej przeszukiwane są bazy niemieckie, niderlandzkie, szwedzkie, włoskie i francuskie.

Jak sprawdzić pojazd po VIN?

Jak sprawdzić samochód po VINie? Oczywiście można zrobić to samodzielnie np. za pomocą rządowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Czasami, pomimo uzyskanych informacji nie jesteśmy w stanie prawidłowo ich zinterpretować. W takim przypadku warto sięgnąć po inną metodę rozwiania naszych wątpliwości, czyli zlecenie sporządzenia raportu przez Internet profesjonalnej firmie diagnostycznej, np. za pomocą witryny https://www.autotesto.pl/vin-pojazdu/.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować przede wszystkim w momencie, kiedy numery VIN w dowodzie rejestracyjnym i na tabliczkach znamionowych będą się różnić. Może to sugerować, że auto zostało poddane dużej rewitalizacji i zostały w nim wymienione całe elementy. Powodem takiego stanu prawdopodobnie jest duża kolizja, w której auto brało udział. Innym uzasadnieniem takiej różnicy może być pochodzenie samochodu z kradzieży. Zakup takiego pojazdu może spowodować nie tylko utratę pieniędzy, ale również obarczyć nas odpowiedzialnością karną z tytułu paserstwa. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem, wydaje się być odstąpienie od kupna i zgłoszenie nieuczciwego sprzedawcy odpowiednim służbom.