Osoby prowadzące własny biznes wiedzą, że samemu nic nie zdziałają. Muszą mieć grupę naprawdę zaufanych pracowników, którzy będą efektywni w swoich poczynaniach. Dzięki temu dana firma powinna z miesiąca na miesiąc mieć coraz więcej klientów. W końcu na pewno docenią oni to, że jej produkty i usługi są na absolutnie najwyższym poziomie. Sukcesy firmy powinny się jednak przekładać nie tylko na powiększenie portfela jego właściciela. Oczywiście, w głównej mierze to on będzie na tym zyskiwał, jednak pracownicy też powinni odczuć, że klienci doceniają dany biznes. Często pracodawcy biją się z pytaniami: komu, kiedy i ile dać podwyżki? Nie jest to łatwa kwestia. Na pewno trzeba zaznaczyć, że odpowiedni system motywacyjny naprawdę może zdziałać cuda. Pracownicy lubią być doceniani, dlatego z pewnością ucieszą się z każdego dodatkowego grosza.
To jednak od szefostwa zależy to, czy w ogóle zostaną przyznane podwyżki. Dużo zależy też od tego, jakie kwoty wchodzą w grę. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw nawet przy dużym zwiększeniu klientów – i zysków – nie będą mogli znacząco podnieść pensji swoim pracownikom. Nie mogą oni też z drugiej strony wykręcać się małym stażem na rynku itp. Włodarze danej firmy powinni zdawać sobie bowiem sprawę, że opieszałość w tej kwestii na pewno nie jest wskazana. W końcu niezadowoleni i niedocenieni pracownicy mogą znaleźć sobie pracę u konkurencji, co też na pewno nie byłoby dobrą wiadomością dla szefa. Trzeba podkreślić, że podwyżkę powinny dostać osoby, które były najbardziej zaangażowane w ostatnich miesiącach w pracę firmy. Jeśli to głównie dzięki nim przedsiębiorstwo zwiększyło swoje obroty, to niewątpliwie tacy ludzie zasługują na podwyżki. Trzeba też wziąć pod uwagę, kto ma najwyższe kwalifikacje. Tacy pracownicy prędzej czy później zaczną być sfrustrowani, że ich praca w ogóle nie jest doceniana. W końcu będą na tyle podirytowani całą sytuacją, że będą szukać pracy u konkurencji. Trzeba mieć to na uwadze. Najlepsi pracownicy w szczególności zasługują na podwyżki. Ma to pokazać mniej zaangażowanym podwładnym, że starając się i wkładając dużo serca w pracę, można dostawać za nią większe wynagrodzenie. Trzeba też docenić tych, którzy cały czas chcą podnosić swoje kwalifikacje. Niektórym pracownikom wydaje się bowiem, że jeśli już skończyli studia, to mogą spocząć na laurach. W niektórych zawodach kształcić się należy jednak cały czas. W końcu nie można nie być na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi nowinkami, które także mogą wpłynąć na jakość danej firmy i wytwarzanych przez nią produktów. Trzeba zatem szczególnie doceniać tych, którym najbardziej zależy na podnoszeniu swoich kwalifikacji. Im także warto w pewnym momencie zaproponować podwyżkę.
Temat ten dla większości pracodawców jest dość drażliwy. Niektórzy szefowie mają bowiem przysłowiowego węża w kieszeni i nawet gdy sporo zarabiają na prowadzeniu danej firmy, to niechętnie udzielają bonusów swoim pracownikom. To naprawdę przykra sytuacja. Pracodawcy powinni wiedzieć, że poprzez podwyżki wpływają na motywację pracowników, którzy będą lepiej pracowali – a firma będzie więcej zarabiała – także generalnie taka inwestycja na pewno powinna się opłacić.