motocykl

Motocykl to jeden z najpopularniejszych środków transportu w obecnych czasach. Mówi się, że jazda na motorze jest bardzo niebezpieczna, ale sprawdza się to tylko wtedy, gdy kierowca nie przestrzega zasad ruchu drogowego lub nie dba o stan techniczny swojej maszyny. Najważniejsza jest regularna konserwacja motocykla, aby zmaksymalizować żywotność pojazdu i zminimalizować ilość kłopotów, jakie on powoduje. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o swój motocykl, aby ten gwarantował Ci stuprocentowe bezpieczeństwo oraz poznasz kilka interesujących informacji dotyczących tego tematu, które z pewnością Ci się przydadzą.

Zbieraj coraz to więcej informacji dotyczących Twojego motocykla

Im więcej wiesz o swoim motocyklu i ogólnie o motocyklach, tym lepiej będziesz w stanie zrozumieć potencjalne uszkodzenia i diagnozować problemy. Poświęć trochę czasu na przeczytanie instrukcji obsługi swojego pojazdu. Każda informacja może być pomocna. Możesz też poszerzyć swoje horyzonty, dołączając do klubu motorowego. Inni właściciele i entuzjaści jednośladów mogą stać się przydatnym źródłem pomocy w diagnozowaniu problemów. Trochę interakcji społecznej to również coś korzystnego.

Dokonuj regularnej wymiany oleju

Jak w przypadku każdego pojazdu mechanicznego, motocykl bezwzględnie wymaga regularnej wymiany oleju. Wymagania poszczególnych modeli są różne, ale z reguły można spodziewać się konieczności wymiany oleju co kilka tysięcy kilometrów. Coroczny przegląd mechanika zazwyczaj obejmuje wymianę oleju, co w większości przypadków wystarczy, aby zachować motocykl w dobrym stanie technicznym. Sprawdź dokładnie instrukcję obsługi, zwłaszcza jeśli masz nowy motocykl. Pamiętaj, że ogólnie rzecz biorąc, Twój motor szybciej zużywa olej latem, niż zimą. Filtry oleju należy regularnie wymieniać wraz z olejem. Zgodnie z ogólną zasadą częstotliwość wymiany oleju zależy od dwóch czynników: wieku Twojego pojazdu i rodzaju używanego oleju. Nowsze silniki pracują wydajniej, dzięki czemu mogą pracować dłużej między wymianami oleju. Podobnie najnowsze oleje syntetyczne, choć są nieco droższe, mają również tendencję do dłuższej trwałości.

Kontroluj stan układu hamulcowego

Zużyte klocki hamulcowe mogą doprowadzić do śmiertelnego wypadku. Zawsze, gdy klocki hamulcowe zużyją się do 2 milimetrów lub mniej, należy je wymienić. Doświadczeni mechanicy szacują, że klocki należy sprawdzać co 7 tysięcy kilometrów. Zużycie hamulców będzie zależeć od Twoich nawyków jazdy i otoczenia. W obszarach, w których występują duże wzniesienia oraz częste ruszanie i zatrzymywanie się, klocki hamulcowe zużywają się szybciej. Pozostałe części odpowiedzialne za hamowanie są równie ważne, a świetnym przykładem mogą być tarcze hamulcowe.

Sprawdzaj, w jakim stanie są opony

Dobrze jest szybko sprawdzić opony przed każdym wyjazdem z garażu. Poszukaj oznak uszkodzeń, takich jak rozdarcia, dziury i pęknięcia, i upewnij się, że ciśnienie oraz głębokość bieżnika mieszczą się w zalecanych poziomach. Podobnie jak w poprzednim punkcie dotyczącym klocków hamulcowych, musisz mieć świadomość, że warunki środowiskowe wpływają na żywotność opon. W odpowiednich warunkach klimatycznych opony mogą nawet gnić. Nie pozwól, aby zużyte opony pozostały na Twoim motocyklu dłużej, niż to konieczne i zmień je tak szybko, jak to możliwe. Nadmiernie napompowane opony zmniejszają kontakt jednośladu z drogą i pozbawiają Cię potencjalnie kluczowej przyczepności. Niedopompowane opony zmniejszają stabilność motoru i sprawiają, że prowadzenie i hamowanie są trudniejsze niż powinny. Użyj zwykłego manometru, aby sprawdzić ciśnienie w oponach, ale pamiętaj, aby robić to tylko wtedy, gdy opony są zimne.

Regularnie sprawdzaj swój akumulator

Akumulator to jeden z najważniejszych elementów motocykla. Aby zachować go w optymalnym stanie, należy regularnie dokonywać jego kontroli. Tyczy się to nie tylko jego wnętrza, ale też elementów zewnętrznych takich, jak osłony tylnego akumulatora. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinieneś skontaktować się z profesjonalistą.